18.05.2016 16:37


Prostrčit ruku bleskem nebo se projet v traktoru. Brněnská muzejní noc slibuje netradiční zážitky

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jaké to je nechat se obklopit vodní bublinou či jak vypadal luxusní vůz Čajka, kterým jezdili za socialistického režimu politici, zjistí lidé v sobotu večer při Brněnské muzejní noci. Akce se zúčastní přes dvacet městských institucí, které své výstavy a programy nabídnou návštěvníkům většinou zcela zdarma, nebo za drobný poplatek. Akce začne v šest hodin večer a skončí o půlnoci. 

Blesk

Brno – Prohlédnout si zdarma výstavy a expozice budou moci lidé v sobotu od šesti hodin večer do půlnoci v Brně. Umožní jim to akce Brněnská muzejní noc. Více než dvacítka organizací návštěvníkům předvede své expozice v trochu jiném světle, než na jaké jsou lidé běžně zvyklí. Akce se koná na oslavu Mezinárodního dne muzeí, který připadá na 18. května. 

„Líbí se mi myšlenka zachování kulturního dědictví, které si tisíce malých i velkých zájemců každý rok připomínají. Tím, že je spousta výstav vedená zábavnou a vzdělávací formou, tak si k nim najde cestu hodně lidí. Někteří dokonce zjišťují, že prohlídky nejsou ani zdaleka nudné. Skvělé také je, že se kromě muzeí a galerií do akce zapojuje například knihovna nebo farní sbor, čímž se událost ještě více prováže,“ uvedla organizátorka Brněnské muzejní noci Kateřina Tlachová.

Brňané mohou v sobotu navštívit například Vida! science centrum. „Kdokoliv přijde, tak si bude moci zadarmo vyzkoušet, jaké to je prostrčit ruku bleskem. V okolí budovy vědeckého centra bude připravené stanoviště s experimenty, které má letos podtitul Voda a oheň,“ řekla Hana Laudátová z Vida! science centra.

Do události se zapojí také nejznámější český výrobce traktorů Zetor, jenž letos oslaví sedmdesát let od svého vzniku. Společnost tak prodloužila otevírací dobu, takže už po obědě mohou lidé přijít a zkusit si, jaké to je řídit traktor, což je podle zástupců firmy hlavně mezi dětmi velmi oblíbená činnost.

Chybět nebude ani každoročně jeden z nejvyhledávanějších bodů Muzejní noci, kterým je Technické muzeum. „Takovým bonbónkem našeho programu je možnost se detailně podívat na luxusní vůz Čajka, jímž se proháněli vysocí představitelé socialistického režimu v šedesátých letech minulého století,“ řekla mluvčí muzea Šárka Motalová.

Tajemný kvíz pro dospěláky i zábava pro děti

Mezi další významné účastníky akce se řadí Moravská galerie v Brně, která je také jejím garantem, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum či Turistické informační centrum města Brna. Jeho průvodci návštěvníky zavedou do brněnského podzemí nebo na třiašedesát metrů vysokou věž Staré radnice. „Zajímavý bude také kvíz s názvem Pod rouškou tmy, který může zvědavcům pomoci objevit překvapivé informace o sobě. Je vytvořen velmi záhadně, takže může odhalit šokující pravdu,“ pronesla tajemně ředitelka centra Jana Janulíková.

Brněnská muzejní noc se letos koná již podvanácté a doznala několik změn. Tou největší je zřejmě daleko větší zaměření na děti. „Ve všech tištěných programech i na oficiálním webu mohou lidé vidět u akcí usměvavé kolečko, které symbolizuje, že taková výstava je určená nejmenším návštěvníkům,“ vysvětlila Tlachová.

Na internetových stránkách jsou také k dispozici přehledné mapky a jízdní řád speciálních autobusových linek, které organizátorům zapůjčil Dopravní podnik města Brna. Lidé se tak budou moci bezplatně vozit mezi jednotlivými místy programu. Kromě toho bude u Kostela svatého Tomáše apoštola stát informační autobus. 

Klíčová slova: noc, muzeum, brno, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.