29.10.2015 19:19


Protestující proti islámské imigraci zaplnili brněnské náměstí Svobody

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Demonstrace proti islámské imigraci se uskutečnila včera 28. října v Brně na náměstí Svobody. Protesty, které společně organizují hnutí Islám v ČR nechceme (IVČRN) a Úsvit národní koalice, přišlo podpořit v den státního svátku zhruba 1500 lidí. Mezi řečníky vystoupila advokátka Klára Samková nebo sociolog Petr Hampl. Hlavním tématem byla současná imigrační krize, multikulturalismus a nesouhlas s pozicí české vlády.

Autor: Lenka Havelková

Brno – Protestní demonstrace začala včera 28. října v Den české státnosti ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody. Z počátku bylo demonstrantů okolo 500 a přibližně dvě desítky motorkářů. V průběhu akce se počet účastníků navýšil odhadem na 1500, kdy bylo náměstí zaplněné zhruba z jedné čtvrtiny. Mezi demonstranty byli nejčastěji mladí muži v rozmezí 20 - 30 let, páry středního věku a také několik seniorů. Akce se se konala současně ve čtyřech dalších městech v Česku.

Odpůrci islámské imigrace se sešli v Brně na náměstí Svobod

Sérii proslovů zahájila advokátka Klára Samková, která se vymezila vůči politice české vlády. Své argumenty podpořila výroky ohledně romské menšiny. „Jestliže jste mi v minulosti vyčítali, že obhajuji Romy, tak dnes obhajuji vás všechny. Do takovéto pozice nás tlačí naše vláda,“ řekla Samková. Za tyto výroky sklidila od protestujících potlesk. Dále ve svém projevu označila dialog a svobodu slova jako nejdůležitější hodnoty evropské křesťanské civilizace a postavila je do kontrastu s islámem. Podle Samkové islámský svět tyto hodnoty neuznává.

Zatímco rozvášněný dav skandoval heslo „my jsme tady doma,“ mikrofonu se ujal předseda Úsvitu národní koalice František Novák. „Allahu Akbar, neboli bůh je veliký. S tímto jediným nemám v islámu problém, protože pro mne je bůh dobro a láska,“ pozdravil demonstranty řečník. Dále pokračoval v duchu vlastenectví s důrazem na moravskou kulturu. „Máme zde krásné ženy, lesy, dobré víno, klobásky a uzené a to si nenecháme vzít,“ snažil se vzbudit u publika sympatie Novák. Svůj projev zakončil vyjmenováním rozdílů ve způsobu života muslimů a Moravanů s tím, že jsou vzájemně neslučitelné. Zatímco vyzýval k postavení islámu mimo zákon, z davu se ozval pád skleněného předmětu. Později se ukázalo, že odhozená lahev zasáhla jednoho z protestujících do hlavy. Na místo přijeli zdravotníci a muže ošetřili.

Kolem třetí hodiny už byl počet účastníků demonstrace až dvojnásobný. Na podiu se dále vystřídali Martin Ambroz (IVČRN) a sociolog Petr Hampl.  Ambroz přirovnal demonstraci k listopadu 1989 a zdůraznil důležitost občanské angažovanosti. „Po šestadvaceti letech jsme opět v situaci, kdy ztrácíme svoji civilizaci a svobodu, kterou jsme získali,“ řekl aktivista. Vždy, když zaznělo jméno německé kancléřky Angely Merkelové, davem se ozývalo bučení.  Když se dostal ke slovu sociolog Petr Hampl, nálada na demonstraci byla již poněkud napjatá. Hampl musel skandující demonstranty během své řeči několikrát mírnit. „Češi bojovat,“ křičela pětice mladých mužů, zatímco sociolog vyzýval k odvaze a vlastenectví.

Na demonstraci dále vystoupili aktivisté z Bloku proti islámu Jana Borkovcová a Luboš Král. Akce skončila kolem 16:00 zpěvem národní hymny a následovaly diskuze mezi lidmi.  Náměstí se vylidnilo až kolem páté hodiny odpolední, kdy organizátoři poskládali a odvezli podium. Demonstrace se nezúčastnili žádní odpůrci a kromě incidentu s lahví nedošlo k žádným jiným potyčkám či výtržnostem.

Klíčová slova: Demonstrace, islám, protest, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.