01.05.2012 12:52


PROTI a pro: Paskvil mezi ročními obdobími. To je jaro!

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jaro je úplně zbytečné a otravné roční období. Přechod ze zimy na léto odkryje nánosy šedého prachu a štěrku, který zůstává na cestách po sypačích. Psí výkaly vylézají z trávy víc než dříve. Všichni se tváří nadšeně, ale ve skutečnosti je ta euforie stojí příliš mnoho sil, bojují totiž s jarní únavou.

První paprsky slunce deroucí se z mraků působí jako omamný lék. Jarní rána však bývají stále velmi chladná. Do práce a do školy nosíme pro jistotu zimní bundy, odpoledne pak umíráme v propocených svršcích ve sluncem vypečených, smradlavých šalinách. Počasí je tak proměnlivé, že jsme nuceni vytáhnout jak zimní, tak letní oblečení. Až poté si všimneme, že se nám od samého střídání dělají kopy prádla všude, jen ne ve skříni.

Krásné počasí později na jaře vyzývá k procházkám v přírodě, sportování nebo odpočívání na lavičkách. Radovánkám na čerstvém vzduchu se nakonec oddává jen pár šťastlivců, kteří s prvními kvetoucími stromy nezamířili přímo na alergologii. Všichni ostatní musejí ve svém vlastním zájmu zůstat zavření doma a nad krásami jara se rozplývat na sociálních sítích. Pokud nejste alergik, ale student, jara si také příliš neužijete. Z pravidla totiž strávíte první hezké dny nad rozepsanou seminárkou. Jaro může být v některých případech i životu nebezpečné. Když se vracíte ve svou obvyklou ranní dobu domů z tahu, nečekaně vás ve dveřích putyky oslepí ostré světlo, na které jste dříve nebyli zvyklí. Zběsilý ptačí řev vás zase připraví o sluch.  V obchodech nejsou skoro žádné slevy, protože jde o období mezi sezónami.

Jaro je také prý jedním ze symbolů nového života a lásky. A proto my, ženy, pravidelně rok co rok dostáváme výprask na Velikonoce, chtějí nás upálit za čarodějnictví a na prvního máje musíme předstírat fascinaci rozkvetlými třešněmi, najít takovou a políbit se pod ní, abychom si zajistili neutuchající lásku našich drahých poloviček.

Aktuálním tématem je láska. Kdysi patřil první květen svátku pracujícího lidu. Lidé tak neměli důvod demonstrovat svou lásku před ostatními. Láska nebyla vidět, ale cítit všude okolo. Mám pocit, že vyzařovala z lidí čistěji, nevinněji, tak nějak nezkaženě. Po revoluci přišla změna režimu, prezidenta, i názvy státních svátků se změnily. Prvního května se dnes méně pracuje a více miluje. Pravda nezvítězila nad lží a láska horko těžko utrhne remízu s nenávistí. Před tím vším prcháme pod rozkvetlou třešeň a doufáme, že další rok ta láska opravdu zvítězí. Možná.

Článek stojící v opozici si můžete přečíst zde http://munimedia.cz/prispevek/pro-a-proti-jaro-je-tady-a-laskou-rozkvetaji-sady-3280/

Klíčová slova: jaro, láska, květen, alergie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.