16.03.2017 08:25


Provoz lodní dopravy na Brněnské přehradě začne koncem dubna. Novinkou je přístav u hradu Veveří

Autor: P U | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vedení Dopravního podniku města Brna rozhodlo o termínu, kdy bude zahájena sezóna lodní dopravy na Brněnské přehradě. Lodě na vodu vyplují 29. dubna. Největší změnou je pro cestující nové přístaviště pod hradem Veveří.

Přepravní loď Dopravního podniku města Brna

Brno – Lodě se na přehradu opět vrátí 29. dubna. Rozhodli o tom vedoucí Dopravního podniku města Brna (DPMB), který na Brněnské přehradě provozuje lodní dopravu. Novinkou pro letošní rok je zřízení přístaviště u hradu Veveří. „Stavba přístavu začala v prosinci minulého roku. V termínu, kdy lodě vyplují na vodu, už by mělo být přístaviště plně funkční,“ řekla mluvčí DPMB Barbora Lukšová. Výstavba vyšla brněnský dopravní podnik na deset milionů korun.

Zřízení nového přístavu pro přepravní lodě vítají správci hradu Veveří. „Formálně s výstavbou přístaviště nemáme vůbec nic společného, ale určitě ji vnímáme jako přínos pro náš hrad,“ sdělila kastelánka hradu Veveří Lenka Florková. Výhodou přístavu bude i možnost bezbariérového a rychlejšího přístupu k hradu. Novou cestu ocení nejen lidé s tělesným postižením nebo sníženou pohyblivostí, ale také rodiny s dětmi. Podle slov mluvčí Lukšové jsou u původních tras největšími překážkami vzdálenost, nerovnosti a několik schodů, které ztěžují přístup na hrad.

Skutečnost, že by nově zřízený přístav mohl zvednout návštěvnost hradu Veveří, potvrzují i reakce veřejnosti. „Myslím si, že nová lodní zastávka u hradu je určitě dobrý nápad. Jedná se o dobrou možnost, jak propojit zajímavý výlet s pěkným zážitkem, což určitě přiláká mnoho zájemců,“ řekl konstruktér z Brna Martin Coufal.

Vedení DPMB plánuje další novinky i do budoucna. „Chceme postupně rozšiřovat celou sít lodních zastávek, tak abychom mohli cestujícím nabídnout co nejlepší dostupnost některých lokalit,“ dodala Lukšová. Cestující mohou zatím na trase Brno - Bystrc a Veverská Bítýška využívat 11 zastávek. Obliba lodní dopravy na Brněnské přehradě stále roste. Možnost plavit se přes přehradu lodí využilo minulý rok přes 240 tisíc lidí, což je rekordní počet.

Momentálně má DPMB k dospozici pět dvoupalubových plavidel a jedno jednopalubové. Lodě na vodu vyplují po zimní údržbě. Ta zahrnuje natírání, tmelení a další opravy. Nedílnou součástí údržby je také předsezónní kontrola. „Lodě stejně jako jiné dopravní prostředky mají své pravidelné technické kontroly. Ty jsou velice přísné, proto je nutné udržovat lodě v nejlepším pořádku,“ sdělil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler.

Klíčová slova: DPMB, Brněnská přehrada, lodní doprava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.