05.04.2015 20:54


První zastávka metra v Brně funguje už dva měsíce

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Tlumené osvětlení, automat na jízdenky a žlutá cedule s velkým nápisem stanice Pekařská. To je znamení, že se nacházíte na první stanici metra v Brně. Podnik Metro-bar v neobvyklém provedení byl otevřený teprve před dvěma měsíci a zatím se podle ohlasů zákazníků uchytil na brněnské barové scéně více než dobře.  

Brno –  K úspěchu někdy stačí neobvyklý nápad. Ten měli majitelé Metro-baru na Pekařské ulici v Brně, poblíž Šilingrova náměstí. Mít vlastní bar byl už od studentských let sen jednoho z majitelů. „Před časem jsem se ho rozhodl naplnit,” vysvětluje svou cestu od architekta k majiteli jeden z jeho provozovatelů Petr Konrád. Podle Konráda to byl přirozený vývoj. Chtěl si doplnit vzdělání, které mu jako vystudovanému architektovi chybělo. Následoval rok příprav a hledaní správných prostor. Původní nápad byl zaměřený na design ve stylu Miese van der Roheho, architekta vily Tugendhat. Plány však narušily neobvykle řešené prostory.

Jeden z majitelů baru Petr Konrád Foto: Barbora Krajčírovičová

„Když jsme narazili na tento prostor, napadlo nás, že jeho úzká klenba připomíná stanici metra,” vysvětluje Konrád. Interiér baru proto stylizovali právě do tohoto designu. Řadu věcí, které pro jejich autentičnost mohou zákaznici v baru obdivovat, nebylo lehké získat. Všechny cedule a lustry byly vyrobeny  na zakázku. V baru se nachází i mnoho originálních prvků, jako jsou označovače jízdenek, automat na jízdenky a známé hliníkové obklady metra, které pochází ze Šternberku, kde původně tvořily strop společenského sálu. „Při rekonstrukci může nastat milión problémů. Těžko říct, který byl nejhorší,” popisuje průběh příprav Konrád. Majitelé baru jsou s návštěvností spokojení. Negativní ohlasy na provedení a design baru měli zatím jen dva ze stovek zákazníků.

Jednou ze zvláštností Metro baru jsou i speciální jízdenky za deset korun. Z každé prodané jízdenky putuje osm korun na charitu. „Zákaznici si je kupují z mnoha důvodů, někteří chtějí jenom přispět na dobrou věc, další si je berou na památku. Děti s rodiči si je zase chtějí cvaknout ze zábavy,” popisuje Petr Konrád prodej jízdenek. 

Bar má kapacitu až padesát lidí, míst na sezení je ovšem méně. Když je o víkendu plno, stojí se i u baru. Klientela je podle majitele hodně různorodá. „Chodí nám sem samozřejmě hodně studentů, ale i starší lidé a důchodci, kteří se o nás dočetli v médiích," popisuje zákazníky baru Konrád. Výjimkou nejsou ani rodiny s dětmi, které si v baru, který je brněnskou kuriozitou, dají limonádu. O Metro baru slyšelo mnoho lidí právě z medií. „Četla jsem o tomto podniku a mám v plánu jej navštívit. Jsem zvědavá, jak uvnitř vypadá,” říká studentka Kateřina Veselá. V současnosti majitelé nijaké změny či rozšiřování neplánují. „Fungujeme zatím jen dva měsíce a jsme spokojení," uzavírá Petr Konrád. 

Klíčová slova: bar, metro, brno, metro-bar

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.