01.05.2016 20:30


Prvomájová neděle odstartovala plavební sezonu na Baťově kanále

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oficiální odemčení Baťova kanálu přilákalo do Veselí nad Moravou stovky příznivců vodní cesty. Dvacátá druhá plavební sezona odstartovala. V následujících pěti měsících si zájemci mohou půjčit hausbóty, či čluny a cestovat po řece Moravě od Hodonína po Kroměříž. 

Veselí nad Moravou – Fanoušci Baťova kanálu se dnes v odpoledních hodinách setkali v přístavu u řeky Moravy ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Společně se starosty okolních obcí symbolicky odemkli plavební sezonu 2016 a oficiálně tak zahájili prvními plavbami využívání vodní cesty. 

Loď Danaj přijíždí do přístavu. Foto: Magdaléna Kunrtová

O půl čtvrté odpoledne starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík převzal rekvizitu klíče a odemkl pomyslně uzamčený Baťův kanál. „Služ všem přátelům, jeden závit, druhý závit, třetí. A tímto zahajuji letošní sezonu. Ať žije a je úspěšná jako ta loňská," zvolal Kozumplík.

Návštěvníci měli možnost se celé odpoledne svézt lodí Danaj za symbolickou cenu. Organizátoři připravili tři hodinové plavby ve směru na Strážnici. Ty byly ale před půl čtvrtou již vyprodány. Akce se zúčastnilo na pět set osob, a jelikož loď mohla kapacitně pojmout sto pět osob, na všechny zájemce se nedostalo. Marie Nesvalová si ale lístek stihla zakoupit včas. „Na otevírání kanálu chodím pravidelně. Letos jsem přišla s vnučkou, která se chtěla opět po roce svézt. Koupili jsme si jízdenku na půl čtvrtou, tak čekáme,“ prozrazuje Nesvalová. 

V doprovodném programu se představila hudební kapela a DJ Siemens. Malé děti se mohly vyřádit na skákacím hradě, zatímco dospělí si mohli pochutnat na pivech z lokálních pivovarů. Přístavy se dnes otevřely podél celé vodní trasy od Hodonína po Kroměříž. 

Před zahájením sezony státní podnik Povodí Moravy dokončil plánované práce na turisty oblíbené vodní cestě. Kanál opravy již potřeboval vzhledem ke svému stáří a vytížení. Baťův kanál v loňském roce navštívilo na 80 tisíc návštěvníků. Dnes disponuje délkou dvaapadesát kilometrů a třinácti plavebními komorami. 

Klíčová slova: Morava, přístav, sezona, klíč

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.