28.03.2011 08:32


Půjčka je často jediná cesta k vlastnímu bydlení

Autor: Iveta Podešvová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Je mladý, má práci a chce začít bydlet se svou partnerkou. Na účtu ale nemá dostatek peněz, aby mohl zrekonstruovat starý rodinný dům po prarodičích, který je už roky neobydlený. Pětadvacetiletý Jan Koutný z Loukova na Přerovsku nemá jinou možnost než si vzít půjčku na bydlení. „Když se mladí lidé chtějí osamostatnit od rodičů, je úvěr od banky často jediná možnost,“ domnívá se Koutný.

Přerovsko – Jan Koutný je jeden z mnoha mladých lidí, kteří se chtějí osamostatnit, protože jim už bydlení s rodiči nevyhovuje. Podle údajů Eurostatu, který provádí statistické výzkumy v celé Evropské unii, se ženy osamostatňují od rodičů dříve než muži. Zatímco ženy v České republice z domova odcházejí v pětadvaceti letech, muži až téměř o tři roky později.

Přání mladých lidí žít samostatně s partnerem či partnerkou je podle Eurostatu nejčastějším důvodem pro odchod od rodičů. „S přítelkyní jsme spolu už sedm let. Chceme bydlet ve vlastním domě, protože plánujeme založení rodiny,“ říká Koutný. Ačkoliv je bydlení v podnájmu z krátkodobého hlediska finančně méně náročné, mnoho lidí upřednostňuje stavbu domu nebo koupi nemovitosti.

Peníze na zajištění nového bydlení mohou mladí lidé získat prostřednictvím hypotéky nebo půjčky. „Hypotéční úvěr je zajištěn nemovitostí a průměrná úroková sazba se u něj pohybuje mezi čtyřmi až pěti procenty ročně. Naopak půjčka na bydlení je většinou nezajištěná a jedná se o takzvaný spotřebitelský úvěr, u kterého se úroková sazba pohybuje mezi osmi až dvanácti procenty ročně,“ vysvětluje finanční analytik Pavel Kastner.

Úvěr na rekonstrukci starého rodinného domu dostal Jan Koutný bez problému. „Banka mi peníze poslala do měsíce, ani jsem nemusel udávat důvod, na co úvěr využiji,“ popisuje Koutný. Ne vždy je však získání půjčky tak snadné. Petr Urbančík z Valašského Meziříčí hypotéku na stavbu domu neobdržel, protože uvedl chybné údaje o svém příjmu. „Část výplaty dostávám na účet, část v hotovosti. Při kontrole banka zjistila, že mi na účet chodí méně peněz, než jsem uvedl, a proto mě hned začala považovat za lháře,“ vypráví Urbančík. Od té doby je zapsaný na černé listině, kterou si mezi sebou banky přeposílají, a má problém s půjčením peněz.

Podle finančního analytika Pavla Kastnera neexistuje mnoho půjček vyhrazených speciálně pro mladé lidi, důležitá je spíš forma splácení. Pro lidi do šestatřiceti let je určena například hypotéka s progresivním splácením, u které jsou splátky nejprve nastaveny na nízkou úroveň a postupně rostou. Další možností, jak získat peníze na koupi nebo stavbu domu, je Hypotéka pro mladé poskytovaná Hypoteční bankou. Kombinuje v sobě státem poskytovaný úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a hypoteční úvěr.

Od roku 2004 poskytuje SFRB mladým lidem do pětatřiceti let nízkoúročené úvěry v maximální výši tři sta tisíc korun a dobou splatnosti až dvacet let. Úvěr je určen na výstavbu nebo koupi domu či bytu. „Chtěl jsem o úvěr požádat, ale nesplňuji podmínky pro jeho přidělení, protože už jeden dům vlastním,“ objasňuje Koutný. Podle údajů SFRB získalo v období od roku 2004 do roku 2009 úvěr téměř jednadvacet tisíc lidí. V roce 2009 byl úvěr poskytnut necelým třem tisícům mladých rodin. Příjem žádostí o úvěr pro letošní rok ukončil SFRB 24. března, protože už vyčerpal všechny peníze určené na jeho poskytování. „Zdali bude program pokračovat i v příštím roce, není jisté. Záleží na rozpočtu, který v prosinci schválí poslanecká sněmovna,“ informuje pracovnice SFRB Tereza Zloská.  

Lidé, kteří se chtějí osamostatnit od rodičů a zařídit si vlastní bydlení, nemusejí vyhledávat hypotéky určené výhradně pro mladé. Mohou využít krátkodobých nabídek jednotlivých bank. Až do konce března pořádá GE Money Bank hypoteční dny. „Minulý rok se hypoteční dny osvědčily, proto jsme se rozhodli je letos zopakovat. Kromě nízké úrokové sazby nabízíme vyřízení úvěru a odhad nemovitosti zcela zdarma,“ upozorňuje manažer hypotečních úvěrů GE Money Michal Tuček. Zájemci si navíc mohou sjednat hypotéku s úrokovou sazbou od necelých tří procent.

V posledních letech se v České republice zvyšuje počet lidí, kteří chtějí mít byty či domy v osobním vlastnictví. Podle Českého statistického úřadu je to jeden z hlavních důvodů, proč se domácnosti zadlužují a berou si úvěry na bydlení. Za letošní únor si Češi podle údajů serveru Hypoindex.cz sjednali přes čtyři tisíce hypotečních úvěrů v hodnotě sedmi miliard korun.

Klíčová slova: hypotéka, půjčka, bydlení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.