13.05.2012 12:34


Radim Uzel v Brně vzpomínal na své mládí

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Známý český sexuolog a porodník Radim Uzel včera v podvečer v Brně představil svou novou knihu Rozpomínání. Jejího křtu, autogramiády a autorského čtení se zúčastnilo asi třicet návštěvníků.

Radim UzelBrno Setkání s Radimem Uzlem včera navečer zpříjemnilo sobotní nákupy návštěvníkům brněnského obchodního centra Olympia. Sexuolog příchozím přiblížil svou novou knihu s názvem Rozpomínání, která je autobiografickým zachycením Uzlových vzpomínek. Autor z ní přečetl několik ukázek, ochotně odpovídal na dotazy posluchačů a na závěr večera si každý mohl knihu nechat podepsat.

„Šli jsme s přítelkyní nakupovat a všimli si upoutávky na autogramiádu Radima Uzla, tak jsme vešli a nelitujeme. Je to inteligentní člověk plný elánu," řekl jeden z příchozích Petr Kubásek. Besedy a autorského čtení známého českého sexuologa se zúčastnilo zhruba třicet lidí.

Radima Uzla mohou čtenáři znát jako autora mnoha humorných publikací s lechtivými, ale i odbornými tématy. Ve své biografii se však představuje ve více různých životních rolích. Vzpomíná na své dětství, rodiče a prarodiče, období studia a profesní milníky. Nechybí ani náhled do jeho aktuálního soukromého života. „Psát osobní paměti člověk může jenom přesně v tom věku, kdy už toho hodně zažil, ale ještě si to pamatuje. Myslím, že u mě to bylo za pět minut dvanáct," pronesl žertovně na úvod autor.

Radim Uzel se narodil v březnu roku 1940 v Ostravě. Vystudoval brněnskou lékařskou fakultu a ve své profesní kariéře se zaměřil zejména na reprodukční medicínu, léčbu poruch neplodnosti, plánování rodičovství, antikoncepci a sexuální výchovu. Po sametové revoluci pracoval v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě a několik let vedl Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Vyučoval také sexuologii na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Svou kariéru má Radim Uzel provázanou s dějinnými událostmi. „Svůj první porod jsem měl v noci, kdy vzlétl do vesmíru Gagarin. Stejně tak i v noci z jednadvacátého srpna šedesát osm jsem přivedl na svět malé občánky," zavzpomínal Uzel.

Je autorem mnoha článků v tisku, rozhovorů a publicistických relací v rozhlase i televizi. Dosud pořádá přednášky a besedy na téma sexuální výchovy pro odbornou i laickou veřejnost. Radim Uzel je ženatý a má pětačtyřicetiletou dceru Kateřinu, která je operní pěvkyní.

Uzel se také několikrát snažil stát se politikem. Před osmi lety na Mělnicku kandidoval za stranu Sebeobrana voličů do Senátu, postoupil do druhého kola, ale nakonec ho porazil kandidát Občanské demokratické strany.

Klíčová slova: Radim Uzel, autogramiáda, Rozpomínání, sexuologie, memoáry

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.