21.04.2017 09:36


Recenze: Hravý, bystrý a odvážný. Takový musí být host 4pokojů

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ve 4pokojích může návštěvník na jednom místě objevit atmosféru kavárny, restaurace, baru i nočního klubu. Vše ale závisí na denní době. Za barem se míchají koktejly, v druhém koutě se téměř alchymisticky vaří čaj a káva, z hlubin černé uličky se roznáší jídlo. Je ale možné provozovat čtyři kvalitní podniky v jednom pokoji? V čase oběda rozhodně ano.

Příprava čaje vypadá jako složitá alchymie. Foto: Michaela StřížováPravděpodobně každý Brňan nebo alespoň každý brněnský student už slyšel o Baru, který neexistuje a Super Panda Circus Jana Vlachynského a Andreje Vališe. Na začátku letošního února majitelé ke dvojici těchto prazvláštně pojmenovaných barů přidali také podnik 4pokoje.

Vachovu ulici musím v začínajícím dešti projít dvakrát, než usoudím, že jediný vchod bez cedule bude ten, který hledám. V jednu hodinu odpoledne ve všední úterý nacházím 4pokoje v podobě restaurace plné hladových obědvajících. Rychle zabírám jediný volný stolek a pozoruji moji kamarádku Denisu, jak stejně jako já na ulici bloudí a tázavě se dívá do výlohy, dokud mě nespatří. Ve hře na schovávanou by 4pokoje nepochybně vyhrály. V praktickém životě zákazníci ale upřednostňují viditelnost a přehlednost.

Velice brzy přichází mladá servírka a Denise i mně nalévá sklenici vody. Na stůl pokládá dva zelené do obdélníku složené jídelní lístky. Nejen, že se menu jako mapa rozkládá, ale jeho čtení je podobně složité. Kdo čeká jasný a logicky uspořádaný výběr, by si 4pokoje nejspíše moc neužil. V menu je každá strana jinak barevná rozdělená do devíti obdélníkových částí, každá hlásající něco jiného, na první pohled bez očividného pořádku. Po chvíli všemožného otáčení nápojové nabídky k nám znovu přichází číšnice s malým lístečkem, na kterém má napsané dnešní obědové menu. Z přednesené nabídky jedné polévky a čtyř hlavních jídel, ze kterých jsou dvě vegetariánská, si vybíráme smetanovou česnekovou polévku a brokolicové krokety s rajčatovou salsou a bylinkovou bagetou. Ze seznamu čajů ochutnáváme Vzácné obočí Něco mezi zeleným a bílým čajem.

Již teď je jasné, že by obědová nabídka měla být někde napsaná. Není mi příjemné se rychle rozhodnout na základě slovního výčtu. Raději bych si možnosti přečetla a popřemýšlela o ceně, která zůstává velkou neznámou. Nestíháme ani zabřednout do konverzace, protože polévka na stole přistane během okamžiku. Horká česnečka je vynikající, obzvlášť v nepříznivém počasí. To, že méně je někdy více, se nyní potvrzuje. Jemná, avšak dostatečně výrazná, chuť česneku lahodí chuťovým buňkám.

Než donesou další chod, mám možnost požádat o vysvětlení jídelního lístku. Každá položka má vedle sebe cenu, případně vícero cen odstupňovaných podle velikostí. Je tomu tak například u nápojů. Vše má také písmenné označení od A do F. Předpokládám, že 68 B za 3 decilitry Vzácného obočí není velikost spodního prádla nápoje. A mám pravdu. Ve 4pokojích je den rozdělen do devíti časových pásem, tak trochu jako jízdní řád. V každém časovém pásmu je jiný jídelní a nápojový lístek a také jiné ceny. Například ráno budou nejlevnější snídaně, ale večer budou nejdražší. Písmeno na každém řádku tak ukazuje, kde na škále, A nejlevnější a F nejdražší, se produkt pohybuje. Ačkoliv se jedná o propracovaný systém, který po vysvětlení dává smysl a návštěvník se výběrem může zabavit, bez dostatečné znalosti této logiky je člověk ztracen. Už zase.

Brokolicové krokety, nebo spíše brokolicové válečky, jsou skvělé. Denisa říká, že se nečekaně hodí k rajčatové salse. Já kvůli koriandru žádám o nějakou alternativu a zaměstnanci mi ochotně dají na výběr z více možností. Po hutném a vydatném jídle jsme tak plné, že na dezert nezbývá v břiše místo. Já ale neodolám a zkouším Kafe a tonic, nápoj na pomezí koktejlu a limonády. Kombinace filtrované kávy a toniku na ledu má jemně perlivou strukturu a hořkosladkou chuť. Rozhodně originální vynález, který asi neocení všichni. Kdo se mu však poddá, určitě si ho zamiluje, stejně jako já. Než jsem si stihla koktejl objednat, změnilo se časové pásmo a Kafe a tonic je označen Béčkem s cenou 64 korun.

Změnilo se nejen pásmo 4pokojů, ale také venkovní počasí. Z deště se stal sníh a zaměstnanci začali žertovat přehráváním vánočních písniček. Atmosféra podniku je velice přátelská a uvolněná. Slečny barmanky s hosty mluví nestrojeným jazykem a dávají nám odvahu zeptat se na všechny nejasnosti.

Ve výsledku je moje zkušenost se 4pokoji dobrá. Je to podnik, který očekává zapojení od hosta. Přesto bych ocenila nějaký návod pro začátečníky, který by vysvětlil celý systém časových pásem a cen. Po zaplacení zjišťuji, že i cena odpovídá kvalitě jídla a služeb. Sto padesát korun za vegetariánské hlavní jídlo s polévkou je na střed Brna uspokojivá cena. Nejedná se ani o žádné malé porce.

4pokoje si rozhodně zaslouží palec nahoru a já se brzy zastavím ve večerních hodinách na nějaký překvapivý koktejl se zajímavým jménem.

Klíčová slova: recenze, 4pokoje, oběd, restaurace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.