20.03.2019 20:32


RegioJet chystá trasu mezi Brnem a Bohumínem. Spolupracuje i na sdílení aut

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vlaky společnosti RegioJet zahájí provoz mezi Brnem, Ostravou a Bohumínem od letošního prosince. Vystřídají tak České dráhy, které neuspěly s nabídkou v takzvaném rozstřelu Ministerstva dopravy. Kromě příprav na novou trasu zahajuje RegioJet spolupráci s Car4Way, firmou poskytující sdílení aut. Cestující RegioJetu si mohou sdílené auto půjčit v Brně a Praze.

   Žluté vlaky budou jezdit z Brna do Bohumína, Foto: Zuzana Hudcová

Brno – Internet, denní tisk, občerstvení. Služby společnosti RegioJet budou od prosince čekat na cestující tříd Business a Relax na vlakové lince z Brna do Bohumína. RegioJet se stane jediným poskytovatelem přímé železniční dopravy na této trase. Majitel společnosti Radim Jančura představil na tiskové konferenci kromě příprav i dohodnutou spolupráci s firmou Car4Way, která nabízí cestujícím v Brně a Praze sdílená auta. Doplňkové služby mohou využít cestující RegioJetu za zvýhodněných podmínek. Nezaplatí za registraci tisíc korun, ale korunu. Navíc budou mít první hodinu jízdy zdarma.

Začít s carsharingem můžou zákazníci při rezervaci jízdenek na stránkách RegioJetu. Stačí vybrat doplňkovou službu Car4Way. Po rezervaci si cestující vyzvednou čipovou kartu k odemknutí auta na jednom ze čtyř prodejních míst RegioJetu. „V Brně buď na hlavním nádraží, nebo v Domě pánů z Lipé,“ říká majitel Car4Way Pavel Louda. Řidiči mohou zaparkovat se sdíleným vozem na libovolném místě ve vyznačené lokalitě daného města. „Auta mohou stát i na modrých a fialových zónách měst,“ uvádí Louda.

Žluté vlaky převezmou dopravu na trati mezi Brnem a Bohumínem až do roku 2027. „Po skončení této smlouvy se budeme snažit na tuto trasu vrátit,“ sděluje mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Současný dopravce nechystá do konce provozu vlaků výrazné změny. Upozorňuje, ale na výluky. „Máme informace o týdenních výlukách, které by měly omezit provoz na této lince během letošního dubna a května,“ podotýká Novotná.

RegioJet zařadí ve vlacích třídy Business, Relax a Low-cost. Lidé se tak neposadí do třídy Standard. „Abychom mohli servis ve Standardu vykonávat, museli bychom zavést povinnou rezervaci míst. Jenže to u dotovaných vlaků nelze,“ vysvětluje Jančura. Cestující tak mohou ve výjimečných případech ve žlutých vlacích i stát. Připojení na internet bude zdarma pro všechny, denní tisk a občerstvení však lidé v třídě Low-cost nezískají. „Kávu si cestující mohou koupit v baru, ale stevardi ji nepřinesou na místo,“ dodává Jančura.

RegioJet navýší i počet spojů, vlaky budou na pokyn Ministerstva dopravy jezdit v hodinovém intervalu. I proto firma dohromady pořídí padesát vagónů. „Bude to výrazný kvalitativní skok vůči vlakům, které jezdí na trati dnes,“ komentuje majitel RegioJetu. Společnost začíná i s náborem nových zaměstnanců. Potřebovat jich bude okolo 160.

Nového dopravce přivítá i studentka španělštiny Zdeňka Ciencialová z Masarykovy univerzity. „Domů cestuji vlakem. Jsem ráda, že bude jezdit RegioJet, protože je pohodlnější. Navíc je ve vlacích internet,“ zmiňuje Ciencialová.

Klíčová slova: RegioJet, Car4Way, Brno, Bohumín, Ostrava, sdílení aut, carsharing, České dráhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.