08.04.2019 22:05


Regulované parkování v Brně způsobuje problémy lidem s trvalým bydlištěm mimo Brno

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti a pracující, kteří si v Brně nenahlásili trvalý pobyt a uzavřeli nájemní smlouvu na omezenou dobu, mají problémy s regulovaným parkováním. Systém rezidentního parkování by měl usnadnit parkování zejména lidem, kteří mají v Brně nahlášeno trvalé bydliště, nebo tam podnikají. Někteří pronajímatelé však nechtějí, aby si nájemníci přihlašovali místo trvalého pobytu na jejich adresu.

Brno – Problémy kvůli rezidentnímu parkování v Brně mají zejména studenti a pracující, kteří v Brně nemají nahlášený trvalý pobyt. Nemohou parkovat v blízkosti místa, kde v Brně přechodně bydlí. „Když jsem zjistil, že by se měl rozšiřovat systém rezidentního parkování i do Králova Pole, kde přechodně bydlím, začal jsem uvažovat o stěhování,“ uvedl zaměstnanec Hvězdárny a planetária v Brně Milan Skoupý.

Informační středisko parkování v Brně se vyjádřilo, že v současné době je v daném případě jediným řešením, aby si lidé přehlásili místo trvalého pobytu do Brna. „Je pro mě jednodušší se odstěhovat někam, kde budu mít možnost parkovat, než abych měnil místo svého trvalého bydliště. Musel bych vyřizovat příliš mnoho papírování,“ reagoval Milan Skoupý.

V případě, že si chce někdo přehlásit místo trvalého bydliště, musí vyplnit několik žádostí. Je nutné například zažádat o nový občanský průkaz a následně o těchto změnách informovat další úřady, které zpracovávají údaje o bydlišti a číslo občanského průkazu.  „Já mám nájemní smlouvu na rok. Můj pronajímatel mi ústně doporučil, abych si v jeho bytě nenahlašoval trvalé bydliště. Obávám se, že kdybych tak přesto učinil, neprodloužil by mi nájemní smlouvu,“ uvedl Milan Skoupý.

Studentům, kteří bydlí v podnájmu a do Brna dojíždějí autem se nový systém nelíbí. „Někteří studenti po ukončení studia nechtějí zůstat v Brně, a proto nevidí důvod k tomu, aby si tam nahlašovali trvalý pobyt. Přesto mnohdy potřebují dojíždět autem,“ řekla studentka Masarykovy univerzity Marie Soukupová.

Podle Magistrátu města Brna mají studenti i jiné možnosti. „Lidem, kteří nechtějí žádat o parkovací oprávnění, nezbývá, než parkovat na místě, kde není systém rezidentního parkování zaveden a ve městě využívat městskou hromadnou dopravu, na níž mohou studenti čerpat slevu,“ řekl tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.

Brněnští radní připravili nová pravidla pro systém rezidentního parkování, která budou postupně zavádět od podzimu. Systém se rozšíří do dalších čtvrtí, zatím však není jasné, jaké v nich budou platit konkrétní podmínky pro udělení parkovacího oprávnění.

Klíčová slova: rezidentní parkování, Brno, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.