15.04.2011 16:48


Reiki: umění léčit nebo klamat mysl?

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvýšit energii, zmírnit bolest, umožnit hlubokou relaxaci nebo navodit pocit harmonie. To jsou hlavní cíle učení zvaného reiki, které pracuje s energií a slouží jako metoda praktického uzdravování.

Česko – Univerzální léčivá energie. Přesně takový význam má japonský název rei-ki. Slovo Rei znamená v překladu vesmírný, životodárný a Ki označuje energii.

Tato efektivní metoda přírodního léčení se v současnosti značně rozšířila i do Česka, kde získává stále více příznivců. Jedním z nich je i dvacetiletý student David Germ. „O reiki jsem se poprvé dozvěděl od známé. Tenkrát mě už pár týdnů bolela záda a ona mi nabídla, že mi je vyléčí,“ říká mladík. Nedílnou součástí reiki je přikládání rukou na lidské tělo, aby se uvolnila bolest. „Sedl jsem si a známá mi přiložila ruce na záda. Mezitím jsme si povídali a po patnácti minutách řekla, ať se postavím, že je to v pořádku,“ vysvětluje Germ. Lidský dotek přináší teplo, vyrovnanost a léčení. To potvrzuje i mladík, kterého jako zázrakem přestala bolet záda. „Bolest byla nečekaně pryč, bez žádné masáže, stačil pouze dotek rukou,“ dodává.
Léčba reiki. Autor: Lenka Tůmová

Reiki působí nejen na fyzické úrovni, ale i na úrovni duševní a duchovní. „Reiki energii může přijímat každý, předávat ji však může pouze člověk zasvěcený do určitého stupně reiki od reiki mistra,“ uvedl Mistr reiki Petr Chmelík. V současnosti si lidé mohou vybrat ze široké nabídky kurzů reiki, která není nijak omezena. „Mistr nám řekl, že se reiki může učit dokonce i novorozeně, ale to nevydrží v klidu při zasvěcování,“ usmívá se Germ.

Podle některých lidí může být učení reiki vhodnou doplňkovou terapií k lékařské péči. Přestože ho ale používá mnoho masérů, fyzioterapeutů, zdravotních sester nebo lékařů, stále existuje řada odborníků, kteří tuto metodu neuznávají. „Nevěřím něčemu, co nejde logicky vysvětlit nebo podložit nějakými důkazy,“ sdělila lékařka Adéla Čásková. Podle ní by se však tato metoda neměla striktně odmítat už jen proto, že v ni věří spoustu lidí. „Víra a pozitivní mysl mají velký podíl na uzdravení,“ dodala.

Ačkoliv může být léčba pomocí reiki jakkoli prospěšná, experti varují, že nemůže nahradit odbornou lékařskou pomoc. Ta zahrnuje například akutní chirurgický nebo jiný neodkladný zákrok. „Z pohledu lékaře, který se zabývá diagnostikou nádorových onemocnění, důrazně varuji pacienty před myšlenkou nahrazení západní medicíny metodou reiki v léčbě jak onkologických, tak jiných onemocnění,“ uvedl lékař Jiří Berka.

Tradiční metoda reiki zahrnuje tři úrovně. První úroveň reiki vytvoří ve studentovi kanál pro reiki energii. Jakmile je kanál pro reiki energii vyladěn, léčivá energie začne procházet studentem. Druhá úroveň reiki umožní pracovat s reiki energií na vzdálenost v prostoru a čase. Student, který dosáhne třetí úrovně reiki, se stává reiki Mistrem a učitelem. Všechny úrovně vyžadují práci s energetickým systémem člověka. „Každý člověk potřebuje různě dlouhý čas na své duchovní cestě mezi jednotlivými reiki stupni,“ doplnil Chmelík. Reiki zasvěcení je provedeno doživotně. „Jakmile se reiki jednou člověk naučí, může ho používat napořád. I když si ho vštípí třeba v deseti letech, pak ho dlouho nepoužívá, a vzpomene si na něj v šedesáti letech, pořád to funguje,“ uzavírá Germ.

Klíčová slova: reiki, alternativní medicína, východní medicína, léčení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.