09.03.2013 14:37


Rekordní nezaměstnanost ohrožuje i jiné než kritické skupiny

Autor: Kristýna Turečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Podíl nezaměstnaných vzrostl na 8,1 procent. Podle nových únorových dat Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je tak bez práce už téměř šest set tisíc lidí. Jak se s touto situací vyrovnávají konkrétní osoby, schované za čísly ve statistikách?

Česká republika – "Bez práce jsem skoro měsíc. Každý den se koukám na nabídky přes internet nebo obvolávám firmy," říká třiadvacetiletý Miroslav Jánský. Denně odpoví minimálně na pět inzerátů, ale ozvali se mu zatím jen tři zaměstnavatelé. 

Mezi osoby, které jsou postižené nejvíce nedostatkem pracovních míst, patří rizikové skupiny, jakými jsou zdravotně postižení, mladiství, absolventi vysokých škol, starší pracovníci, matky s dětmi a lidé dlouhodobě nezaměstnaní. "V poslední době jsou v ohrožení i skupiny pracovníků, kteří se v minulosti podíleli na trhu práce bez větších problémů. Tím, že se zvyšuje počet uchazečů o místo, narůstají i kritéria na uchazeče, která nemusí vždy odpovídat náplni práce," říká Markéta Horáková z katedry Veřejné politiky a lidských zdrojů Masarykovy univerzity.  

"Finanční krize a deprese z nedostatku práce mě dohání k tomu, že žádám i o místa, která neodpovídají mému vzdělání a normálně bych ji nevzal. Nikdy jsem si nemyslel, že by člověk se středoškolským vzděláním musel žádat o práci dělníka," dodává Jánský.   

Kritéria zaměstnavatelů se výrazně liší. Někteří přihlíží k osobním doporučením, jiní pořádají výběrová řízení. Od minulého roku jim odpadla povinnost hlásit volná pracovní místa na úřad práce. "Nejčastěji chodí maily, občas se přijde někdo zeptat osobně. Když přijímám nové pracovníky, úřad práce vůbec nekontaktuji, pořádám si vlastní výběrové řízení," uvádí majitelka knihkupectví Zdena Petrová a dodává, že přihlíží zejména na osobní setkání, protože životopisy jsou podle ní mnohdy nevěrohodné.

Pojem ekonomická krize je v povědomí lidí známá. To, co se však můžeme jen pokusit odhadnout, je, kdy by se mohla situace zlepšit. "Ekonomické krize jsou jevem, který je autory popisovaný již sto let. Je to přirozená součást ekonomického cyklu, ale lze v něm nalézt určitou míru zpoždění. Kdy přijde ekonomické oživení ovšem nelze s jistotou určit před tím, než zaznamenáme nějaký silnější impuls," uzavírá ekonom Robert Jahoda.

Klíčová slova: nezaměstnanost, práce, zaměstnavatel, krize

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.