24.05.2019 15:11


Rekreační prostor u řeky Ponávky v Brně by měl být hotový do konce letošního roku

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Řeka Ponávka v Brně bude po dokončení stavebních prací lépe přístupná návštěvníkům.  V plánu projektu je kromě rozšíření koryta řeky také výstavba přilehlého parku. Pracovníci začali stavět letos v únoru, v příštím roce by měli zahájit také další etapy úprav okolí řeky.

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (vlevo) a Alexandra Koutná z organizace veřejné zeleně města Brna.

Brno – Umožnit návštěvníkům přístup k řece. To je hlavní cíl projektu úpravy řeky Ponávky v Brně, který je rozdělen do devatenácti etap. Letos v únoru začali pracovníci s výstavbou rekreační plochy u řeky. „Návštěvníci si budou v parku moci zahrát fotbal, ležet na dece nebo třeba grilovat,“ uvedla Alexandra Koutná, členka organizace Veřejná zeleň města Brna.

Dosud byla řeka hluboko pod úrovní terénu a pro návštěvníky byla obtížně dostupná. Pracovníci vodní koryto rozšíří, čímž zvětší průtočnou část řeky. „Stavba má dva cíle. Zprostředkovat lidem přístup k řece a zároveň splnit protipovodňová opatření,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. 

V plánu je několik lávek, které budou spojovat břehy řeky i vyhlídkové molo. V travnatém parku vedle řeky projektanti naplánovali relaxační prostor. V plánu jsou také sadové úpravy, například výsadby keřů, stromů a bylin. Na volných plochách bude trávník. Projekt bude stát dvacet milionů korun a hotový by měl být za několik měsíců. „Smluvní termín dokončení je únor roku 2020, rádi bychom ale práce ukončili do konce letošního roku,“ dodala Koutná.

Kromě výstavby rekreačního prostoru by brněnští zastupitelé brzy rádi zahájili další etapy revitalizace. Projekt bude město stát dvacet milionů korun, následné dvě etapy dalších sedmnáct milionů korun. „Máme stavební povolení na další dvě etapy. Budou stát zhruba sedmnáct milionů korun a rádi bychom je uskutečnili příští rok,“ uvedl Hladík. V plánu je například úprava soutoku Ponávky se Svratkou a zeleně kolem řeky. Celým územím kolem řeky také povede cyklostezka.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.