09.12.2018 16:15


Reportáž: Trojboj Radia Tuleň nevyhrál, nikdo to ale ani nečekal

Autor: Jakub Krahulec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Protest barevných vest, běh proti svírajícím problémům s bydlením. Happening Radia Tuleň hravou formou propagoval sport v ulicích a nadával na gentrifikaci. Současnou podobu společenských protestů nejlépe ilustruje, že desítku účastníků dokumentovaly tři fotoaparáty a diktafon.

Praha – Na protest proti gentrifikaci uspořádal tým Radia Tuleň malo-maraton a turnaj v kuličkách v samém srdci Prahy. Akce se uskutečnila na Karlově mostě v sobotu 8. prosince v rámci festivalu Případ pro sociálku, který sdružuje divadelní představení, slam poetry, výstavy či právě program v ulicích. Několik minut před startem se na místě objevil kandidát na ministra kultury Miroslav Rozner, závodu se ale nezúčastnil.

 

Tým Radia Tuleň sliboval vedle kuliček a běhu i jízdu na neelektrických koloběžkách, na tu už ale nedošlo. Avizovaný trojboj Radia Tuleň byl i tak ve skutečnosti převlečeným vícebojem, soutěžící během závodu recitovali nebo dělali živé sochy, aby si ukrojili kus z výsledného času v cíli. Politický podtext byl ovšem neskrývaný. Letáčky, které pořadatelé (a zároveň soutěžící) rozdávali, kritizovaly gentrifikaci a sporné obchodování s nemovitostmi. „Klidně mě můžeš označit za cyklokomunistu,“ uvedl cyklokomunista Martin.

 

„V centru člověk nikoho nezajímá. Vždycky vypadá jako kašpar nebo jako reklama na běžky,“ poznamenal už před startem jeden z organizátorů Tadeáš Polák. Nadšené vyvolávání hesel "free techoparty" a "trdelník" se nesetkalo s odpovídající odezvou kolemjdoucích, cizinci odpovídali zpravidla nervózními úsměvy. Jediná skupinka turistů, která se zastavila na pár slov, se nakonec do účasti přemluvit nenechala. 

 

Hrstka závodníků nakonec startovala jednotlivě, davy na Karlově mostě by se skupinka běžící pohromadě nejspíš neprodrala. Po stranách dráhy, v místech, kde běžní závodníci očekávají občerstvení, číhaly jen řady obchodníků se šperky a malíři obrazů. Výběr místa měl svou symboliku. "Pekelná trasa," jak ji letáček pojmenovává, dává na vlastní kůži pocítit problémy Prahy. Turisté ale údajně nejsou pro Tuleně problém, problémem je turismus. 

 

Na konci pekelné trasy obsadila skupinka prostor pod Staroměstskou mosteckou věží, který zasvětila partii kuliček. Nedá se ale říct, že by v jednokolovém cvrnkání šlo o to najít nejlepšího kuličkáře. Pozápasové rozhovory byly podstatně delší než samotná hra. Zúčastněným to ale nevadilo.

 

Možná, že v netečných ulicích ztrácí smysl organizovat happeningy z jiných důvodů, než pro vlastní dobrý pocit. Hraní si v ulicích připomíná foglarovské akce pražských Vontů anebo umělecké performance Kateřiny Šedé, které se dotýkají palčivých společenských problémů. Význam jejích akcí se ovšem utváří především v médiích. 

Klíčová slova: gentrifikace, radio tuleň, happening, Karlův most

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.