21.11.2016 20:16


Restaurant day. Od exotiky po tradiční české cukroví

Autor: Alan Chumchal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V pořadí páty Restaurant day v Brně se uskutečnil 21.listopadu, uspořádaný kavárnou Piknik box v Björnsenovém sadě u Moravskozemské knihovny. Na festival jídla, kde si amatérští kulináři na den otevřeli pod širým nebem pop-up restauraci, zavítalo okolo tří set lidí.

Brno – Restaurant day, jednodenní festival jídla, se pomalu stává tradiční záležitostí. Patnáct amatérských kulinářů si v neděli v 11 hodin otevřelo své pop-up restaurace, a téměř každý z nich si pro návštěvníky připravil svou specialitu. Organizátoři stanovili, že se půjde domů, až se všechno sní. Kulináři tedy snažili a s nadšením se účastnili závodu o první vyprodaný stánek.

Piknik box v obležení amatérských kulinářů

Nejhorlivější návštěvníci přicházeli na Restaurant day už několik minut před jeho zahájením. Festivalu jídla přálo dobré počasí, a návštěvníci tudíž nemuseli chodit v gumácích a s deštníky nad hlavami. Byl to ale dárek i pro kulináře. Pořadatelé totiž slibovali akci za každého počasí, takže s ohledem na soutěž   o první vyprodaný stánek, by kulináři vůbec nemuseli dojít ten den domů.

Sladké křídlo Restaurant Day

Restaurant day byl rozdělen do tří táborů. První tábor voněl sladkostmi, návštěvníci tak měli na výběr  od čokoládových lanýžů, až po donouty s roztodivnými příchutěmi. Druhý tábor byl plný slaných specialit. A třetím táborembyl sám Piknik box.

Slaná část Restaurant Day

Druhý tábor festivalu jídla tvořila pestrá nabídka slaných jídel. Návštěvníci se mohli nejen zahřát asijskými polévkami a pálivými jídly, ale i okusit trochu exotiky inspirované druhým koncem světa - třeba kolumbijské smažené banánové placičky.

Stánek s donouty od pekařství Kobliha BrnoKoblihy Brno byly již od začátku Restaurant day nejvyhledávánějším stánkem. Na Markovi Rychtarovi šla vidět radost z toho, že je nejžhavějším kandidátem na odchod ještě před obědem. Donuty s příchutí vanilky a "čokoláda s čokoládou v čokoládě" zmizely v první půl hodině, takže zůstaly jenom příchutě borůvka s marshmalow a malina s arašídy v medu. Marek Rychtar řekl, že už se Restaurant day účastní počtvrté, ale největší úspěch zaznamenal právě na Piknik boxu.

 

 

 

 

Děvče u plotny v obležení stánků se slanými pochutinami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jediný stánek nabízející sladké ve slaném táboře Restaurant day, zastupovalo Děvče u plotny. Kristina Hrubá na dotaz, proč se nachází jako jediná cukrářka v obležení slaných vůní, odpověděla: "Není to vůbec žert a ani pomsta pořadatelů, jenom jsem potřebovala přístup k elektřině. Neuvědomila jsem si, že mě to takto odtrhne od ostatních." U jejího stánku se mohli návštěvníci ohřát zelňačkou s fazolemi a okusit veganské zákusky.

 

 

China town se svým stánkemPříznivci pálivých jídel mohli ve stánku China town okusit pálivě pálivý sečuánský kotlík, vepře čuář (grillovaný pálivý vepř na špejli) anebo kao mantou (grilovaný pálivý knedlík). Téměř všechna jídla byla podávána na špejli.

 

 

 

 

 

 

 

Stánek Piknik boxu s s teplým moštem a svařeným vínem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piknik box si přes zázemí, které v parku měl, rozložil své vlastní stánky s moštem, svařeným vínem a batátovým krémem s kokosovým mlékem. Návštěvníci, kteří neměli chuť se zahřívat polévkou, se mohli zahřát spravedlivou porcí alkoholu.

 

 

Stánek Mňam a mňau

Stánek Mňam a Mňau nabízel návštěvníkům různé netradiční druhy paštik, jako třeba máslovou paštiku s portským vínem, hrozinkami a mandlovými lupínky. Mimo paštiky mohli návštěvníci ochutnat sandwiche z domácího toastového chleba s hovězím masem. Sandwiche, přes kočičí název stánku, do hodiny po začátku zmizely.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návštěvnice Alena Sklenářová

Návštěvnice Alena Sklenářová, která na festival nešťastnou náhodou zabloudila, toho vůbec nelitovala. "Jsem ráda, že jsem to objevila. Nejlepší byly jednoznačně veganské zákusky od Děvčete u plotny a polévka z Piknik boxu," uvedla.

 

Prázdné dětské a workout hřiště

Prázdné dětské a workout hřiště mohlo značit pouze dvě věci. Buďto byla moc zima na hraní si, anebo si na festivalu jídla každý našel to své. 

Klíčová slova: restaurant day, jídlo, Piknik box

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.