18.11.2011 11:36


Revoluce přinesla změny k lepšímu, ale i k horšímu, říká Kateřina Konečná z KSČM

Autor: Miroslav Vlček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sametová revoluce je nepochybně jednou z největších událostí moderních dějin České i Slovenské republiky. Názory na revoluci jsou různé. Jak ji vnímá poslankyně sněmovny za KSČM Kateřina Konečná?

Jak vnímáte listopad osmdesát devět a změny, které po revoluci nastaly?

Nebyla to žádná vykupitelská revoluce. Některé změny byly k lepšímu, jiné k horšímu. Myslím, že svobodu říkat si co chceme ocení snad každý. Právě tak, jako cestování a pestrost spotřebního zboží. Horší je to s tím, že sice můžeme říkat co chceme, ale nikdo z mocných nás nebere vážně.  Ministři mohou fackovat voliče a hájit se svojí nekompetentností při rozhodování o firmě ProMoPro. Jiní žijí pod mostem. Nelze zapomínat, že po listopadu 1989 proběhla ještě jedna revoluce – majetková. A i ta měla své vítěze, kterých už nebylo tak mnoho, jako onoho památného listopadu. Obávám se, že s prohlubující se krizí bude ono druhé vítězství pro osud většiny lidí v našich zemích důležitější, než vítězství v listopadu osmdesát devět.

Myslíte si, že zásahy VB na náměstí v Praze byly adekvátní?

I když se onen zásah podobá dnešním zásahům proti manifestantům z hnutí Occupy Wall Street v USA, pokládám jej za neadekvátní a politicky nesmyslný.

V časech revoluce jste měla osm let. Účastnil se protestů někdo z vašeho okolí?

Mám řadu přátel, kteří se tak či onak na dění listopadu podíleli. Z celého politického spektra. Vidím na nich pýchu i zklamání, nostalgii i vzpurnost. Pod více než dvou dekádách se politika mění v dějiny a účastníci v pamětníky. Je to zajímavý i poučný proces.

V poslední době se hodně diskutovalo o zákazu KSČM. Myslíte, že má strana koaliční potenciál a že může být do budoucna přínosem pro českou politiku?

Zakázat stranu je snadné, zakázat příčiny, z nichž vyrůstá, je mnohem obtížnější. Osobně se zákazu nebojím, protože by byl  protiústavní a  vyústil by ve vytvoření nové strany.
KSČM představuje zásadní přínos pro českou politiku. Je jediná z parlamentních stran, která si nezašpinila ruce korupcí. Nepošramotila si kredit při sociálně a ekonomicky zfušované privatizaci. Je jediná, která nazývá věci pravými jmény. To ji dává sílu i pro budoucnost. Až ostatní politické strany dorostou k poznání, že tato země potřebuje změnu, že potřebuje poctivou politiku bez pokrytectví, bude mít KSČM koaliční potenciál.

 Chtěla jste vždy vstoupit do vrcholové politiky nebo je to rozhodnutí jen posledních let?

Vyrůstala jsem v rodině, kde diskuse o politice doprovázely každý společný oběd, společnou večeři, společné dívání se na televizní zprávy. A pak jsem měla štěstí, že jsem byla vybrána na volitelné místo na kandidátce, kterou podpořilo potřebné množství voličů. Mohu říci, že jsem svého rozhodnutí jít do politiky nelitovala. A to i přesto, že se obecný úpadek politické kultury projevuje snad nejvíce v Poslanecké sněmovně – což je často velmi, velmi deprimující.

 

Rozhovorem končíme sérii článků o listopadových událostech. Jak se slavilo výročí revoluce v Brně, Ostravě či v Košicích můžete vidět na stránkách Stisku.

Klíčová slova: Konečná, revoluce, KSČM

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.