13.05.2019 17:15


Rodiče pochodovali centrem Brna, aby upozornili veřejnost na globální oteplování

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští rodiče se v neděli sešli na Moravském náměstí při příležitosti akce Rodiče za klima. Záměrem bylo popularizovat téma ekologické krize a požádat brněnskou radnici o vyhlášení stavu klimatické nouze. Na Moravském náměstí se konaly umělecké performance, fungovala dílnička pro děti a zazněly tematické proslovy. Akce končila pochodem přes centrální ulice města.  

Pochod prochází ulicí Orlí.

Brno – Mezi poklidně stojícími lidmi s plakáty pobíhají pokřikující děti. Některé z nich leží na kraji fontány a snaží se sáhnout do lijící se vody. Všechno, co se děje u sochy Jošta Lucemburského na Moravském náměstí v Brně, je pro ně jen zábava.  To ale nelze říct o zhruba třech stovkách dospělých, kteří se přišli podílet na akci Rodiče za klima, jejímž cílem je upozornit na celosvětovou klimatickou krizi a její dopady na společnost.

„A co děti? Budou mít kde žit?“ píše se na jednom z plakátů. Mnozí si je vyrobili sami, avšak organizátorky akce poskytují transparent se zajímavým sloganem každému, kdo má zájem. Proto je prostor u Jošta naplněn lidmi, držícími plakáty s environmentálními apely. Většina z nich je spojená s budoucností a dětmi. „Akce je zaměřená spíš na rodiče, protože my jako rodiče to vnímáme poměrně intenzivně, vždyť se jedná o budoucnost naších dětí. Musíme jim budoucnost nějakým způsobem dát,“ říká jedna z organizátorek akce Veronika Holcnerová.

Akci pořádá brněnské neformální uskupení maminek, které vzniklo teprve nedávno. „Některé z nás se už znaly předtím. Dály jsme najevo, že chceme něco uspořádat a postupně se k nám přidalo i pár dalších maminek. Založily jsme událost na Facebooku, kam se nahlásili lidé, a teď jsme tu,“ popisuje Holcnerová vývoj uskupení Rodiče za klima. Akcí chtějí přesvědčit brněnskou radnici, aby začala jednat. „Sepsali jsme otevřený dopis pro zastupitele, ve kterém je vyzýváme, aby reagovali na konkrétní body a řekli, čeho jsou schopní dosáhnout za jeden rok,“ objasňuje Holcnerová požadavky rodičů. 

Akci zahajuje herečka Filipína Cimrová, která se vyhoupla na kraj fontány s megafonem v rukách. „Chceme, aby řešení ekologické krize přicházelo i z místní radnice. Ekologická politika města se musí změnit. Chceme, aby brněnská radnice vyhlásila stav klimatické nouze,“ křičí Cimrová a tím silně povzbuzuje publikum, které odpovídá potleskem a souhlasnými výkřiky.

Předává slovo náměstkovi primátorky Petru Hladíkovi. „Myslím si, že adaptace města na změnu klimatu je naprosto nutná. Rád bych zmínil několik věcí, které město už udělalo,“ začíná svůj proslov Hladík. „Jsme možná jediné město v České republice, ve kterém se nevytápí uhlím. Až třetinu energie na topení nám poskytuje spalovna odpadu,“ prohlašuje.

Lidí u Jošta ještě přibylo a už tvoří pevný dav kolem vystupujících. Náměstí je plné kočárků, děti mnohým visí na rukou, na krku nebo na zádech. Je vidět, že jde o skutečnou rodičovskou akci. Ne všichni poslouchají proslovy. Někteří účastníci se drží opodál, a to většinou po skupinkách, ve kterých si mezi sebou povídají. Pro děti je přichystáno několik zajímavostí. Na chodníku je nakreslená velká zeměkoule, uvnitř které může každé dítě namalovat všechno, co by chtělo, aby na Zemi bylo. Už za několik minut po zahájení akce je naplněná obrázky srdcí, sluncí, domů a různých zvířat. Postupně se kresby začínají objevovat i na celé ploše Moravského náměstí. Děti mají k dispozici taky velké prázdné plakáty, na které mohou malovat, co chtějí. Většinou tam otiskují svoje ruce. 

Tomáš Gabriel, který na akci přišel proto, že se obává o budoucnost svých dětí kvůli zhoršení klimatu, s proslovem Hladíka není spokojený. „Souhlasím s Filipínou Cimrovou, která mu odpověděla, že děkujeme městu, ale že chceme víc. Jsou i vážnější problémy než hospodaření s odpadem v Brně. Zásahy do celého státního nastavení jsou mnohem větší. A nejde jenom o to, aby Brno něco dělalo pro sebe, ale aby ovlivnilo svou vlastní politikou i politiku státní,“ uvažuje Gabriel.

Podle Alexandra Ače z Ústavu výzkumu globální změny se Česká republika na oteplování významně podílí, protože emise skleníkových plynů jsou zde, v porovnání s ostatními státy Evropy, nadprůměrné. „Podobné akce jako Rodiče za klima můžou být účinné, protože upozorňují na nedostatečné řešení problému, se kterým mladá generace už nic neudělá. Generace dospělých je poslední generací, která může zabránit dlouhodobě nevratným důsledkům oteplování,” vysvětluje Ač.

Slovo předává Yvonně Gaillyové z institutu Veronica. Ta mluví o tom, co by měli lidé dělat, aby zabránili klimatické krizi. Jako jedno z řešení navrhuje okamžité ukončení létání.

Dění na Moravském je zakončeno hudební a taneční performancí. Hlavním nástrojem kompozice je flétna. Její táhlý a tklivý zvuk je pro lidi vítanou změnou oproti předchozím proslovům. K flétně se začínají přidávat neobvyklé a neočekávané nástroje. Jako bubny slouží kovové talíře a prázdné láhve. Rytmicky se zavírají a otevírají deštníky. Jeden z hudebníků třese skleněnou láhví, napůl plnou vodou. Hudba přilákala i pozornost dětí, které přestávají skákat a sledují, co se děje uprostřed náměstí. 

Druhá melodie je mnohem dynamičtější. K nástrojům se zapojují skleněné poháry. Vydávají zvuky, když hudebníci krouží prsty po jejich okrajích. Do děje vstupují i tanečnice ve světle modrém oblečení. „Některé z nás jsou umělkyně, a mezi naše známé patří tím pádem i umělci. Oslovili jsme je, a oni nám nabídli, že tady něco předvedou,“ vysvětluje Holcnerová výběr účinkujících.

Prudké a zdánlivě chaotické pohyby tanečnic ideálně zapadají do hudby. Občas zpomalí, ale znenadání se rozběhnou, až se zdá, že vrazí do davu. Svoje vystoupení končí ve fontáně, mokré od vodních trysek. „Tématem tance byla voda. Chtěly jsme vyjádřit sílu, kterou ve vodě cítíme. Zároveň v tom tanci byla naše energie, kterou jsme vložily do pochodu,“ řekla Patricie Pažická, jedna z tanečnic.

Po vystoupení se účastníci akce vydávají na pochod, který směruje přes Jakubské a Malinovského náměstí na Náměstí svobody a končí na Dominikánském náměstí před Novou radnicí. Po celou cestu znějí bubny a píšťalky. Vepředu kráčí Filipína Cimrová, která se občas pokusí vybídnout pochodující k recitování sloganů „my chceme vodu“ nebo „uhlí patří pod zem,“. Přesto začínají skandovat jen první řady průvodu, a i ty brzy utichají. Většinou pochodující kráčí ve skupinách a povídají si mezi sebou. Skoro všichni mají nad hlavou deštníky. „Symbolizují, že bychom si přáli, aby někdy začalo zase normálně pršet,“ vysvětluje Holcnerová. 

Johana Drlíková pochoduje spolu se psem. „Raději by byl někde v lese než tady, ale pro klima to určitě rád snese,“ směje se Drlíková. Podle ní je klimatická změna v současnosti jedním z nejzávažnějších globálních problémů a je nezbytné ji začít řešit. „Vzhledem k tomu, že toho vlády momentálně moc nedělají, považuju iniciativu za velmi důležitou. A proto mě mrzí, že nepřišlo moc lidí,“ říká Drlíková. 

Akce končí společnou fotografií na Dominikánském náměstí. Ochladilo se, a proto se účastníci pochodu ihned po vyfocení rozcházejí.

Klíčová slova: Rodiče za klima, klimatická změna, pochod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.