05.04.2019 21:34


Rodinná tradice zdobení kraslic přetrvala pět generací. Nyní jsou k vidění v Mikulově

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U příležitosti blížících se Velikonoc uspořádalo Regionální muzeum v Mikulově výstavu Kraslice pěti generací. K vidění jsou malovaná vajíčka ze sbírky rodiny národopisného badatele a sběratele Vratislava Bělíka. Na jejich tvorbě se podílelo pět generací Bělíkovy rodiny, od jeho maminky až po pravnoučata.

Výstava Kraslice pěti generací v Mikulově (zdroj: Vojtěch Kousal)

Mikulov – Ve čtvrtek odpoledne se v Regionálním muzeu v Mikulově uskutečnila vernisáž výstavy Kraslice pěti generací. Na úvod promluvila Dobromila Vlčková, dcera Vratislava Bělíka. „Tatínek to dělal tak, že každá kraslice musela mít myšlenku. Nejprve maloval čtyři živly, poté milostné motivy nebo náboženské symboly,” uvedla představitelka třetí generace zmíněné rodiny. „Po příchodu do Mikulova se začal věnovat také námětům spojeným s touto oblastí,” doplnila Bělíkova vnučka Pavla Porubská, která následně předvedla ukázku malování kraslic.

Regionální muzeum v Mikulově, kde se výstava koná, sídlí na místním zámku. „Když jsme přemýšleli, co bychom mohli v našem muzeu vystavit, vzpomněli jsme si na Dobromilu Vlčkovou, která už loni vystavovala rodinnou sbírku kraslic ve Znojmě. Paní Vlčková se pak ve spolupráci s námi podílela na přípravě celé výstavy,” uvedl ředitel muzea Petr Kubín.

Vernisáž přilákala řadu lidí z Mikulova i širšího okolí. „Na tuto výstavu jsem se hodně těšila, už dříve jsem byla na čtyřech podobných akcích. Pana Bělíka jsem znala osobně, protože mě učil.  První kraslici jsem od něho dostala v roce 1976,” popsala své dojmy návštěvnice Vladimíra Závodná.

Výstava potrvá do 29. dubna. Obsahuje kraslice vytvořené různými technikami s motivy z různých etnografických oblastí. Kromě toho se návštěvníci také dozvědí nemálo o životě Vratislava Bělíka a jeho příbuzných.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.