22.04.2012 14:06


Rok 2012 je rokem Sokola

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výročí vzniku a slet. Tyto dvě akce jsou letos hlavním zájmem každého sokola. Cvičební organizace Sokol slaví sto padesát let od svého vzniku a s tím je spojený i jubilejní patnáctý ročník sletu. Pro sokoly z Moravských Bránic je však důležité ještě jedno jubileum. Místní odnož slaví sté výročí vzniku. Představitelé sokolské obce proto neváhali a uspořádali oslavu.

Moravské Bránice Slunce nad hlavou, obloha bez mráčků a prapory vyzdobená sokolovna. Takto vypadalo sobotní odpoledne v Moravských Bránicích, kde obyvatelé slavili sté výročí založení místního Sokola. Prvním bodem programu bylo slavnostní zasazení tří stromů - platanu, lípy a javoru. "Tímto činem se připojujeme ke Dni Země a zároveň vítáme probouzející se přírodu," sdělil místostarosta Sokola František Jedon, který vzal hned poté sám do ruky lopatu a začal sázet. Připojili se k němu i další funkcionáři, například starosta obce.Lopaty se chopili všichni přítomní. Foto: Aneta Sklenářová

Po tomto slavnostním aktu se konala valná hromada, na které její účastníci řešili provozní záležitosti. Několikrát byl zmíněn i patnáctý všesokolský slet, který se uskuteční začátkem července v Praze. "Pevně věříme, že na sletu budeme důstojně reprezentovat," uvedl starosta moravskobránického Sokola Leopold Pikula. Na oslavě cvičenci předvedli ukázky sestav připravovaných na slet. Účastníci valné hromady si tak mohli udělat představu o tom, jak bude červencový sjezd vypadat. "Na slet se těším, určitě to bude velká zábava," uvedla cvičenka Petra Koptová. Změnilo se však místo konání akce. Slet byl vždy spojen se Strahovským stadionem, ale letos se poprvé uskuteční v Synot Tip Aréně.

Sokolská organizace se potýká s finančními problémy. Po pádu Sazky se totiž změní zákon o dotacích. "Zatím nevíme přesně, jak bude vypadat, ale už teď je jasné, že nemůžeme spoléhat pouze na dotace. Musíme tedy přiložit ruce k dílu a vypomoct si sami," řekl Pikula. K situaci se vyjádřil i jednatel České obce sokolské Jan Mandát. "Současná finanční situace se musí řešit. Nemůžeme však vinit stát. Příčinou úpadku jsou představitelé Sokola, kteří se podvodně obohatili," uvedl.

Dalším bodem programu bylo předání ocenění lidem, kteří Sokol aktivně podporují. Jsou to především cvičitelé, kteří ve svém volném čase cvičí s dětmi i dospělými. "Tito lidé dělají svou práci z dobré vůle a zadarmo. Jediný způsob, jak se jim můžeme odvděčit je, že jim poděkujeme," sdělil Pikula. Každý oceněný získal pamětní list a knižní almanach.

Program moravskobránických oslav byl doplněn výstavou, která mapovala historii místního Sokola. Návštěvníci mohli vidět dobové dokumenty, fotografie, odznaky a mnoho dalšího. "Je to pěkné. Člověk si zavzpomíná na své mládí a sokolské akce. Sama jsem se našla asi na třech fotografiích, což mě mile překvapilo," uvedla jedna z návštěvnic.

Oslava stého výročí není poslední sokolskou akcí, která se v Moravských Bránicích uskuteční. V červnu se do Bránic sjedou cvičitelé a cvičenci z okolních vesnic a společně předvedou připravené sestavy.

 

Příznivci sokolské organizace mohou až do sletu zhlédnout sérii pořadů na ČT4, které tuto tělocvičnou organizaci propagují.

Klíčová slova: sokol, slet, oslavy, historie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.