15.12.2011 10:40


Romové vzpomínali na staré zvyky spojené s vánoční dobou

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Muzeu romské kultury se konala beseda na téma romské vánoční zvyky. Akci připravenou pro širokou veřejnost nakonec navštívily především žáci základních škol z Brna. Na vyprávění pamětníků, kteří zažili vánoční vinšování i pravé sváteční zelí, navázala kapela a tvořivé dílny.

Přehrát audio

Audio

Autor: Jana Tomalová

Brno Romští pamětníci vyprávěli o vánočních zvycích v Muzeu romské kultury v Brně. Beseda nesla názvev Baro jevend, baro šil, úvodní slova romské zimní říkanky volně znamenající Tuhá zima, velký mráz. Dva postarší Romové, Ignác Zima a Gejza Horvath vzpomínali na adventní dobu i slavení Vánoc v romských osadách na Slovensku. Po besedě měli účastníci možnost poslechnout si malou romskou kapelu a využít tvořivých dílen k výrobě svíčky z lisovaných včelích pláství nebo ozdob na vánoční stromeček.

Děti po besedě kromě svíček vyráběly řetězy na stromeček nebo zdobily medové perníčky. Foto: Jana Tomalová

Akce původně připravená pro širokou veřejnost přitáhla především děti, které do muzea chodí na doučování nebo do volnočasových klubů. Letos se beseda na téma Vánoce  konala poprvé. Tvořivé dílny se ale pořádají každý rok.

Dnes už čeští Romové nežijí v osadách a mnohé zvyky, jako například stlaní slámy pod stůl při štědrovečerní večeři, už se vytratily. Ale ne všechny. „Když máme štědrovečerní večeři, dáváme talíř salátu s masem a šampaňským ven na okno pro babičku a dědu. Už umřeli, tak aby taky měli něco dobrého,“ popisuje zvyky se své rodině žákyně šesté třídy Veronika Ferencová. Mnohé zvyky se už neobjevují, protože materiální situace romské menšiny se v porovnání s minulými staletími zlepšila. „Vánoční stromeček už nemusejí věšet na strop, málokterá rodina už žije v místnosti velké devět čtverečních metrů,“ vysvětluje Jana Poláková, etnoložka pověřená řízením muzea.

Ignác Zima, jehož příspěvek si můžete poslechnout na audiu, zároveň vyučuje na Masarykově univerzitě. Vyrůstal ve slovenské romské osadě Kopčany, ale mládí prožil s bratrem na Moravě. „Já už jsem dospíval mezi sebevědomou neromskou společností a vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze,“ popisuje Zima. V současnosti pracuje na stírání předsudků vůči Romům v České republice. „Vyučuji romský jazyk jako jeden ze světových jazyků na pedagogické fakultě v Brně. Také už půl roku působím na facebooku, diskutuji s uživateli a vysvětluji jim rozdíly mezi názvy Cikán a Rom a podobně,“ dodává.

Na staré vánoční časy vzpomínal i Gejza Horvath, s kytarou doprovodil slovenské koledy. Protože, jak sám řekl, Romové žádné vlastní koledy nemají. Foto: Jana Tomalová

Muzeum romské kultury spolupracuje s Masarykovou univerzitou na několika projektech. „Jsme partnery například při projektu Studium moderních dějin jako kvalifikace k implementaci multikulturní výchovy, který zajišťuje Historický ústav Masarykovy univerzity a projekt Centrum pro religionistiku a multikulturní edukaci, který  realizuje Ústav religionistiky Masarykovy univerzity,“ popisuje tisková mluvčí Muzea romské kultury Lucie Křížová.

Klíčová slova: Romové, Muzeum romské kultury, Vánoce, vánoční zvyky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.