08.04.2019 22:14


Rozhovor: Chceme prodávat make-up, pudry i lesky na váhu, plánuje Barbora Tlustá z Friendly Place

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Bezobalový obchod Friendly Place v sobotu slavnostně otevřel v Brně. Lidem nabízí lokální, přírodní kosmetiku a drogerii. Milovníci vlastnoručně vyráběné kosmetiky v obchodě naopak mohou nakoupit suroviny. Barboru Tlustou bezobalové nakupování nadchlo, a proto se rozhodla založit obchod, kde se prodává nejen kosmetický sortiment, ale také raw dezerty nebo šperky z živých květin.

Barbora Tlustá ukazuje sortiment ve Friendly Place, Foto: Zuzana HudcováBrno – Z cukrárny s raw dezerty až k bezobalovému obchodu s lokální kosmetikou. Barbora Tlustá založila společně se svou maminkou a kamarádkou Friendly Place. Nový brněnský obchod, ve kterém lidé nakupují šampóny, zubní pasty i sprchové gely do vlastního obalu. „Výhoda nebaleného zboží je, že si každý může nabrat, jaké množství chce,“ říká osmadvacetiletá Brňanka.

S maminkou jste před pár lety otevřela Raw cukrárnu. Jak vás to napadlo?

Měla jsem zdravotní problémy a různá potravinová omezení. Začala jsem se proto zajímat, jaké jsou možnosti stravování. S maminkou nás nadchly raw dezerty, které můžou jíst lidé trpící nějakou alergií. Není v nich lepek, bílý cukr, ani nic živočišného. Zjistily jsme, že v Brně žádná raw cukrána není, proto jsme se pustily do podnikání ve zdravých dobrotách.

Proč jste se rozhodla založit Friendly Place?

Nadchlo mě bezobalové nakupování. Nápad na otevření bezobalového obchodu měla má kamarádka Ivana Strnadová, se kterou jsme se seznámily docela kuriózně. Ivana vyrábí přírodní šperky z živých květin a pracuje jako dokumentaristka v České televizi. Před dvěma lety natáčela dokument o mateřském mléce. Do dokumentu hledala matku, která nekojí. Já jsem kojit ze zdravotních důvodů nemohla, takže jsem tam účinkovala. S Ivankou jsme se poté spřátelily. Obě jsme se shodly na tom, že bezobalová kosmetika se skoro nikde nedá sehnat. Proto jsme vytvořily místo, kde jsou zákusky, Ivančiny šperky a kosmetický sortiment od lokálních výrobců.

Kdy jste Friendly Place otevřely?

Slavnostně jsme otevřely v sobotu 6. dubna. Stavební úpravy se totiž protáhly o více než půl roku oproti původnímu plánu. Poprvé si k nám ale mohli lidé zajít už od prosince. Tehdy jsme měly otevřeno jen o víkendu. Od března si u nás lidé nakoupí i ve všedních dnech.

VÝROBKY JEN Z ČESKA NEBO SLOVENSKA

V čem je Friendly Place odlišné od jiných bezobalových obchodů?

Určitě v rozsáhlé nabídce kosmetického sortimentu. Máme velký výběr sprchových gelů, šampónů, zubních past, krémů a všech běžných věcí, které člověk používá denně. Lidé, kteří si vyrábějí kosmetiku sami doma, si u nás mohou nakoupit suroviny. Prodáváme lokální výrobky. Oslovujeme výrobce z Česka nebo Slovenska.

Proč dáváte přednost lokálním výrobkům?

Mám ráda, když vím, koho nákupem zboží konkrétně podpořím. Se všemi výrobci jsme se osobně potkaly a byly jsme v jejich provozovnách. Nevidím důvod, proč nakupovat od někoho z druhé půlky světa, když můžu nakoupit od výrobce, který bydlí pár kilometrů ode mě.

Kromě přírodní kosmetiky, prodáváte i raw dortíky a kávu. Hodláte rozšířit sortiment?

Chystáme se změnit nabídku sladkostí. Raw dezerty totiž nejde vyrábět úplně z lokálních surovin. Základem jsou kešu ořechy a věci, které se dováží. Proto uvažujeme nad tím, že nebudeme dělat raw dezerty, ale veganské a z lokálních potravin. Do budoucna plánujeme rozšířit i výběr dekorativní kosmetiky. Chceme prodávat make-up, pudry i lesky na váhu. Kdyby se to podařilo, bylo by to skvělé.

V obchodě pořádáte kurzy na přípravu raw dezertů. Chystáte i nějaké jiné?

Pravidelně probíhá také škola přírodní kosmetiky. Ivanka bude mít kurz na výrobu šperků z živých květin. Navíc budeme pořádat workshop, ve kterém se lidé naučí, jak vyrábět barefoot sandále.

KONEC JEDNORÁZOVÝCH IGELITOVÝCH SÁČKŮ

Propagujete cestu zero waste. Jak žít v dnešní době bez odpadu?

Je to těžké. Obaly jsou všude kolem nás. Je důležité, dělat změny postupně. Tak, aby člověka těšily. Začít může každý. Stačí si koupit vlastní hrnek na kávu nebo láhev na pití. Brát do obchodu vlastní tašku a látkové pytlíčky. Takové změny budou vidět.

Snažíte se žít s respektem k přírodě. Učíte svého syna, aby se choval k přírodě s úctou?

Snažím se. Děti se chovají, jak to vidí u nás. Když máma nakupuje ovoce a zeleninu na trhu a nebere si zbytečně věci v plastu, tak to děti převezmou automaticky po ní. Jak bude svět vypadat, bude záviset hlavně na jejich chování. Přiznávám, že nejsem stoprocentní. Člověk je líný a zvyklý na spoustu pohodlných věcí. Podle mě je důležité, začít postupně.

Klíčová slova: Friendly Place, bezobalové nakupování, zero waste, raw cukrárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.