31.10.2017 21:16


ROZHOVOR: Odmítáme pohlížet na zvířata jako na výrobní jednotky, říká veganka Ester Burkertová

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Světový den veganství v Brně vypukne čtvrtého listopadu. V kavárně Bajkazyl představí aktivisté ze sdružení Kolektiv pro zvířata program složený z hudby i tématických přednášek. Kolektiv pro zvířata funguje od roku 2009. „Jsou to úplně neobyčejně obyčejní lidé,“ charakterizuje své kolegy veganka a členka sdružení Ester Burkertová.

Mohla byste představit činnost Kolektivu pro zvířata?

Kolektiv pro zvířata je sdružením dobrovolníků, veganských aktivistů. Odmítáme současný přístup ke zvířatům jako ke komoditám. Chceme lidem ukázat, že zvířecí produkty ke svému životu nepotřebují, že zvířata mají být svobodná a mají právo na vlastní život, jako my všichni ostatní. Věříme, že na každého působí jiný typ osvěty, proto se snažíme vymýšlet různorodé činnosti. Vždy však musí předávat myšlenku. Nepořádáme proto aktivity, které jsou zaměřeny pouze na jídlo nebo zdraví.

Kdy a díky komu sdružení vzniklo?

Kolektiv pro zvířata vznikl v roce 2009. Většinu zakládajících členů jsem stihla poznat ještě před jejich odchodem. Předpokládám, že zakládací už měli dost toho, co se děje zvířatům a sami se rozhodli šířit alespoň povědomí. Já jsem se přidala před pěti lety. V té době jsem za sebou měla šets let vegetariánství a skoro jeden a půl roku veganství, moc jsem si přála dělat něco víc.

Můžete popsat nějakou vaši konkrétní akci?

Akce jsou skutečně různorodé. Demonstrace probíhají většinou jako pochod centrem Brna, zúčastněným rozdáváme zalaminované fotky zvířat s texty, kolemjdoucím nabízíme letáky, na několika místech se zastavujeme a čteme proslov. Ale demonstrovali jsme už i přímo v prostorách výstaviště, proti Národní výstavě hospodářských zvířat. Happeningy věnujeme různým tématům, na akci proti kožešinám jsme pořádali na Moravském náměstí krvavou módní přehlídku, kde jako pomyslný zlatý hřeb nesly modelky lišku staženou z kůže. Na tomtéž místě jsme teď nedávno znázorňovali praktiky v mléčném průmyslu, jako ženy jsme byly ve stejné pozici jako krávy. Odebíraly se nám panenky symbolizující miminka a bylo nám násilně odsáváno mléko. Na Náměstí Svobody si zase dobrovolníci v rolích otroků nechali vypálit symbolické číslo 269, odkazující na hnutí 269 Life. Naopak ochutnávky se nesou v pozitivním duchu. My a dobrovolníci připravíme veganské lahůdky a kolemjdoucí mohou zdarma ochutnat a diskutovat. Organizačně nejnáročnější akcí je Veganfest, který trvá týden a dva víkendy a je plný přednášek, workshopů a stánků. Pro návštěvníky je zdarma.

Jak náročné je takové akce zorganizovat?

Někdy je to pro nás náročné hlavně časově, jindy je problém sehnat dost dobrovolníků na pomoc s rozdáváním letáků. Dobrovolníci nám pomáhají hodně, jsou pro nás opravdu důležití. Problém býval s převozem těžkých věcí, když nikdo z nás neměl auto. Obtížné je také sehnat prostory na akce v interiéru, jsou buď příliš malé nebo příliš drahé. Příjem máme pouze z dobrovolných příspěvků a prodeje triček, takže si drahý nájem nemůžeme dovolit. Naše akce bývají zdarma nebo za dobrovolné vstupné. Hodně nám vychází vstříc podniky Bajkazyl, Café Práh a Vegalite.

Kdo jsou členové sdružení?

Jsme lidé, kteří chtějí dělat něco pro zvířata. Aktivismus není naší pracovní náplní, jak je nám na akcích a v diskusích často podsouváno, rozhodně nejsme placení. Mezi našimi členy jsou pracující lidé, dvě mámy na rodičovské dovolené, včteně mě, a spolupracují s námi i studenti. Složení kolektivu se čas od času mění, někteří odcházejí, osud je zavane jinam nebo nemají dost času, změní priority, zjistí, že členství je spíš práce, než zábava a to jim nevyhovuje. Občas se neshodneme ve vizi úplného osvobození zvířat. Za nové lidi jsme velmi rádi, nás dlouhodobých členů zůstalo velmi málo. Občas je těžké vytrvat, protože střet s realitou bývá tvrdý a ne vždy tu odmítavou reakci většinové společnosti dokáže člověk unést.

Kdo a jak se k vám může připojit?

Zapojit se může kdokoliv. Na věku, vzdělání a dovednostech nezáleží. Člen by ale měl být vegan nebo někdo, komu zbývá poslední krůček, a souhlasit s myšlenkou úplného osvobození zvířat. Důležité je mít čas a chuť něco aktivně dělat - chodit na schůzky, vymýšlet a pořádat akce, vzít si na starost nějaký úkol. V současné době bychom nové zapálené členy velmi uvítali. Zájemci nám mohou napsat zprávu na Facebook nebo email, případně za námi přijít po akci. Myslím, že jsme přátelský kolektiv a nikdo se nás nemusí bát. Máme také speciální skupinu pro dobrovolníky, kteří mají čas spíš nárazově.

Spolupracujete s nějakými dalšími organizacemi nebo spolky?

Jsme úzce propojeni s hnutím 269. Jednu dobu jsme spolupracovali s OBRAZEM - Obránci zvířat. Jsme v kontaktu dodnes, stejně jako s jinými organizacemi, máme od nich půjčené některé vybavení. Veganská komunita je úzce propojena, takže vzájemně spolupracujeme, jak se dá. Je skvělé, že většina aktivistů je vstřícná, jde o lidi, kteří to dělají pro zvířata, takže za svá vystoupení nechtějí honoráře, jen náklady na cestu a někdy ani to ne.

Jaké máte zkušenosti s reakcemi okolí?

Reakce jsou různé, často je to hysterický smích nebo okaté přehlížení. Lidé se snaží neshodit masku a nechtějí si nechat sáhnout na zarytá dogmata. Někteří jsou sprostý, jiní diskutují a vše svádí na Ameriku a politiku, říkají že máme raději řešit potraty. Naštěstí jsou ale i pozitivní odezvy, kolemjdoucí si popovídají, vezmou leták, někdy i děkují za to, co děláme, napíšou zprávu. Nejvíc nás potěší, když se k nám donese, že se díky naší akci někdo stal veganem.

Vzpomínáte si na nějakou nepříjemnou situaci?

Nepěkný zážitek byl, když našeho kolegu fyzicky napadl kolemjdoucí při prodeji vánočních psů, což je naše předvánoční akce paralelní k prodeji kaprů. Jednou do nás opilí lidé začali strkat a aktivistce se pokusili nasadit ohlávku, říkali jí, že vypadá jako kráva. Nebo taková klasika, když nám lidé vykládají, že jsme feťáci a máme jít pracovat. Některé reakce jsou tak hloupé, až jsou úsměvné, například: „Stejně všichni nosíte kožené pásky a boty,“ „Dal bych vám boty, co se nosí do truhle," nebo „Toho skleníkového efektu se asi nenajíte."

Jak proběhne Světový den veganství v Bajkazylu?

V sobotu budou v Bajkazylu tři přednášky, prokládané vystoupením dvou písničkářek. Na místě bude náš stánek s letáky a plackami a taky bazar na podporu azylu Život bez krutosti na statku a benefiční občerstvení ve vánočním duchu, připravené od Bajkazylu, Karkulčina tajemství a dobrovolnice Káji.

Co to znamená být veganem?

Nechceme se podílet a podporovat utrpení zvířat. Snažíme se žít tak, abychom se v nejvyšší možné míře vyhnuli produktům zvířecího utrpení, odmítáme využívat zvířata pro jídlo, zábavu, módu, kosmetiku, drogerii a vědecké účely. V ideálním případě jde veganstvi ruku v ruce s ekologii, tématy lidských práv a aktivismem.

Máte nějaký tip na zajímavé zdroje pro lidi, které zajímá problematika ochrany zvířat?

Dobré články a videa jsou třeba na stránkách Soucitně, 269, nebo na webu goveg.cz a Bílé minus. Doporučuju taky seriál Vegrodice na stránce Touch of lover's hands a YouTube kanál VeganFestu, kde lze najít mnoho záznamů z přednášek zahrnující velké množství zmiňovaných témat.

Jaký problém je podle vás na poli ochrany zvířat a ekologie v České republice neurgentnější?

Nejen Češi by si měli uvědomit, že nejsou na světě sami a začít se o ochranu zvířat a ekologii více zajímat. Minimálně kvůli svým dětem. Spoustě lidem vadí uprchlíci, protože mají pocit, že ohrozí jejich rodiny, ale že si dobrovolně ničíme planetu a děti možná nebudou mít klidné místo k žití, to téměř nikoho nezajímá. Do popředí by se měly dostávat politické strany, pro které jsou tato témata prioritou, lidé by se měli chovat šetrněji, méně spotřebovávat, začít od sebe, zrušit jednorázové sáčky, tašky. Je toho mnoho. Dobrý je zákaz kožešin, pokračovala bych minimálně zákazem zvířat v cirkusech a zaměřila se na množírny. Rozhodně je co dělat.

Klíčová slova: veganství, Kolektiv pro zvířata, Světový den veganství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.