29.04.2018 22:10

Rozlučka Burgrové zhořkla. Domácí KP Brno podlehlo ve finále basketbalistkám USK Praha i podruhé

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Basketbalistky z Králova Pole podlehly ve druhém finálovém utkání Ženské basketbalové ligy favorizovanému ZVVZ USK Praha jednoznačně 62:89. První čtvrtinu ještě vyhrály, zejména druhý poločas se ale projevila dominance Pražanek. Hráčkám KP Brno odskočily i na 29 bodů, zápas se dohrával v poklidném tempu. Ve středu se série vrací do Prahy, kde bude mít družstvo USK možnost získat rozhodující třetí vítězství a získat jedenáctý mistrovský titul.

Audio

Edita Šujanová popisuje zlomový moment zápasu.

Autor: Filip Kříž

Brno – Událost, kterou basketbalistky Králova Pole zažily naposledy před čtyřiadvaceti lety. Tolik roků uplynulo od posledního finále nejvyšší ligy, jehož se družstvo KP Brno účastnilo. Letos v něm domácí narazily na fenomén posledních let, ZVVZ USK Praha. Do haly Vodova zavítaly stovky diváků, kteří se slavnostně rozloučili s hvězdnou Ilonou Burgrovou, která po sezóně ukončí kariéru. Brňanky chtěly favorita potrápit, v prvním utkání finálové série se dlouho držely USK na dostřel.

Utkání začalo vyrovnanou hrou obou družstev, hráčky přes dobře fungující obrany skórovaly jen málokdy. Hráčky Králova Pole se v první čtvrtině dostaly až do šestibodového vedení, po jejím konci však na tabuli svítilo skóre 15:14. Ve druhé čtvrtině začaly úřadovat favoritky z USK. Brzy si vypracovaly desetibodový náskok a průběh utkání kontrolovaly. Do poločasu se díky trojce domácí Šujanové šlo za stavu 30:37.

Hráčky KP Brno se loučí s fanoušky. Foto: Filip Kříž

Jestliže byl úvod utkání opatrný a ve znamení pevných defenzív, počátkem druhého poločasu se s body roztrhl pytel. Hra se přelévala ze strany na stranu, hráčky Králova Pole se snažily vývoj utkání zvrátit. Při každém náznaku dramatu však hosté z Prahy zvýšili tempo a svůj náskok rychle navýšili. Do poslední čtvrtiny šly oba týmy za stavu 49:62.

Závěr utkání žádné drama nepřinesl. „Přestaly jsme s tím, co fungovalo, hrály jsme složitě,“ komentovala s 15 body nejlepší střelkyně domácích Edita Šujanová. Domácí KP Brno se trápilo a náskok hostujícího družstva byl brzy více než dvacetibodový. Brňanky působily odevzdaným dojmem, často ztrácely balóny, ani jednoduché střely nepadaly skrz obroučku. „Chyběla víra,“ dodal trenér domácích David Zdeněk. I proto skončilo utkání jednoznačně poměrem 62:89, USK přitom vedlo i o devětadvacet bodů.

Fanoušci v hale však nepřestali povzbuzovat ani za nepříznivého stavu, na konec připravili velkou děkovačku. „Byli úžasní a přišlo jich hodně. Chtěl bych jim a organizátorům poděkovat,“ řekl Zdeněk, byť přiznává, že své sehrála i rozlučka Burgrové, jíž se účastnili Bolek Polívka či Šárka Kašpárková. „Atmosféra byla skvělá, jsem ráda, že to Ilča mohla zažít,“ dodala Karolína Elhotová z USK, mladší sestra slavnější Kateřiny, s níž sdílí kabinu.

Finálová série Ženské basketbalové ligy bude za stavu 2:0 pro ZVVZ USK pokračovat ve středu 2. května v Praze. Neporazitelný tým posledních sezón bude mít šanci sérii ukončit nejrychlejším možným způsobem, a získat tak svůj jedenáctý titul. „Chceme ho vyhrát doma,“ potvrzuje Elhotová. Basketbalistky KP Brno chtějí odehrát důstojné utkání. „Nic jim nedáme zadarmo, pokusíme se urvat vítězství,“ varuje Zdeněk. Třetí utkání začne v 17 hodin v hale na Královce.

KP Brno – ZVVZ USK Praha 62:89 (30:37)

Nejvíce bodů: Šujanová 15, Beránková a Andělová 13 – Režanová 19, Hanušová 15, Kateřina Elhotová 14, Karolína Elhotová a Zauhiová 10, Xargayová 9 bodů a 13 asistencí

Doskoky 26:40, asistence 14:25, ztráty 16:16, zisky 8:9, body z lavičky 8:30, body z protiútoků 4:27

Klíčová slova: KP Brno, Kénik, ZVVZ USK Praha, basket, basketbal, finále