27.10.2016 22:43


Růst české ekonomiky se zpomaluje

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V letech 2016 a 2017 se bude růst české ekonomiky pohybovat kolem dvou a půl procenta. Hlavními důvody jsou spotřeba domácností, nízká nezaměstnanost a pomalý růst cen. Vychází to z předpovědi odborníků České bankovní asociace. 

Praha - Předpověď značí zpomalení ekonomiky oproti prvnímu pololetí letošního roku o tři desetiny procenta. „Hlavním důvodem je rok 2015, kdy Česko dočerpávalo dotace z Evropské unie, což dočasně zrychlilo růst ekonomiky. Její zpomalení jsme tedy očekávali,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Největšími současnými riziky jsou pro českou ekonomiku odchod Velké Británie z Evropské unie a menší zájem o nákup aut. „Auta jsou nejvíce vyváženým zbožím vyrobeným v České republice, snížení zájmu o jejich nákup reálně ohrožuje českou ekonomiku. Tento faktor spolu s odchodem Velké Británie se však zatím neprojevuje,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nízká aktivita ve státním sektoru výrazněji oslabí růst investic. Tento pokles je zaviněn ekonomicky velice silným rokem 2015, kdy se celkové investice vládního sektoru zvedly o třicet procent. Dalším důvodem je, že Česku teprve nabíhají evropské dotace pro roky 2014 až 2020," prozradil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Česká bankovní asociace je sdružení společností, které podnikají ve finančnictví a bankovnictví. Byla založena v roce 1990 a jejími členy jsou například Česká spořitelna, ČSOB, Moneta Money Bank nebo Raiffeisen Bank. Jejich hlavním cílem je seznamovat veřejnost se zájmy a rolí bankovnictví ve společnosti.

Klíčová slova: Česká Bankovní asociace, bankovnictví, ekonomika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.