22.12.2020 18:32


Rybáři doufají, že vánoční prodeje kaprů vyrovnají letošní ztráty

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V letošním roce hlásí prodejci kaprů více než 2600 prodejních míst po Česku. Všechny ovšem musí dodržovat přísná hygienická pravidla.

Praha - Ačkoliv se cena kaprů oproti minulému roku radikálně nezměnila a počet prodejních míst se zvýšil, prodejci musí dodržovat přísná hygienická pravidla. Ta souvisí s platnými koronavirovými opatřeními a životní úrovní ryb.

Na dodržování pravidel dohlíží veterináři, kteří například zjišťují, zdali mají ryby dostatečné množství kyslíku nebo jestli prodejci nepřeplňují kádě. Rovněž dohlížejí na dodržování hygienických podmínek prodeje. „V souvislosti se současnou pandemií se inspektoři letos také mimořádně zaměří na používání ochranných prostředků a dodržování dalších protiepidemických pravidel,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Podle ČTK by letos v Česku mělo být něco okolo 2600 prodejních míst, přičemž nejvíce stánků by mělo být v Jihomoravském kraji. Na druhém místě je potom Moravskoslezský kraj, dále pak Středočeský a hlavní město Praha.

Cena se oproti předchozím ročníkům nijak výrazně nezměnila. Sami rybáři přesto doufají, že přes svátky vylepší letošní ztrátový rok. Vánoce jsou pro rybáře totiž vrcholem sezóny. „My prodáváme kapra do 2,5 kg za 99 korun. Nad 2,5 kg je to potom za 109 korun. Doufáme, že přijde co nejvíce lidí, abychom mohli alespoň z části vyrovnat letošní ztráty,“ sdělil rybář a prodávající Lukáš Harabiš.

Proti prodeji živých kaprů, co by svátečnímu jídlu, vystupuje organizace Otevři oči. Ta doporučuje na Štědrý den veganské pokrmy. „Každá změna prostředí je pro ryby extrémně stresující a nebezpečná, přitom, než se kapr dostane na vánoční stůl, dojde k této změně minimálně pětkrát. Není proto žádnou výjimkou spatřit v prodejních kádích vyčerpané, nemocné a umírající ryby,“ řekl za organizaci Petr Beneš.

Přestože je spousta lidí, kteří raději místo kapra zvolí jinou alternativu, je tato ryba mezi Čechy v posledních letech stále oblíbenější. Hlavní nákupy a spotřeby ryb v průběhu roku ovšem i nadále nastávájí o vánočních svátcích. „Osobně si na Vánoce dávám jak kapra, tak kuřecí maso. Ráda dodržuji tradice, ale kuřecí má pro mě lepší chuť,“ sdělila studentka Adéla Fabrigerová. Minulý rok vzrostla sotřeba ryb o osm procent, z čehož kapr se podílel na 85 procentech.

Klíčová slova: Vánoce, kapr, prodej

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.