11.05.2015 17:07


S lidmi na prášky aneb Jeden den v lékárně

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jádro léčby v léku. V současnosti vytváří existence sítí lékáren dojem, že lékárník je prodavač. Osoba za pultem, co vytáhne krabičku na volno nebo na recept. Dvakrát denně, ráno a večer. Prodáno. Farmaceut sice není doktor, nicméně je největší odborník na léky. Nikoliv pouhý obchodník. 

Brno – Ryby si lenivě plavou v akvárku. Vodu čeří v rytmu hrající francouzsko-kavárenské hudby. Sem – a – tam. Tango! Venkovní dusno rozráží vůně bílého čaje a v konvičce na stole je zbytek zeleného. Atmosférou vyvedená z míry, stojím v lékárně. „Snažíme se vytvořit příjemné prostředí, neboť od doktora odchází lidi dost nervózní,“ představuje mi své pracoviště v ulici Kobližná v Brně lékárník Marián Michalides.

Téměř celá v bílém, abych ladila s pracovníky, se stavím před prodejní pult, pak si prohlížím sklad, sanitární místnost i laboratoř. Na dobrodružnou výpravu do lékárenského podsvětí mě nalákal vystudovaný farmaceut Marek Šiman. „V lékárně se děje něco jiného, než si lidé myslí,“ říká mi Šiman.

Lékárenská práce není stereotypní, říká Marian Michalides.

Byznys versus zdraví

Příjem léků, jejich několikanásobná kontrola, zaevidují do systémů počítače, uložení krabiček do polic. A hurá na pacienty. „Celý den vypadá jako střídání nervů se zbožím a pacienty. Okořeněním je hádání se s lékařem kvůli špatně předepsané medikaci,“ doplňuje Šiman. Léky nemusí pacientovi vždy prospívat, dokonce mu mohou vážně ublížit. Proto je podle Mariána důležitá komunikace s pacienty. „Ptát se a umět poradit. Někde jedou jen na prodej. Pacient chce něco na chřipku a v lékárně řeknou jen - tady máte,“ kritizuje přístup některých farmaceutů Michalides.

Otázkou zůstávají kompetence lékárníků. Směrem na západ od České republiky přichází nemocný s farmaceutem do kontaktu dříve než doktor. „Když někoho bolí krk, přijde to konzultovat do lékárny. Když zjistí, že tam nejsou schopni nastavit léčbu, zatíží doktora,“ dodává Michalides. Ve Velké Británii má specializovaný lékárník pravomoc předepsat recept, v České republice zatím ne, avšak kompetence lékárníků by se měly zvyšovat. Diskutuje se také, zda by se farmaceuti mohli ujmout očkování.

Lékárny jsou nicméně centrem léků. Ačkoliv jich nejsou schopny udržet miliony, na nedostupnost medikace rychle reagují - pokud to lze – objednávkami nebo přesunem z jiných středisek. „Léky mohou vypadnout kvůli výrobci, když se pokazí přístroj nebo se spotřebuje surovina. Druhým jevem je reexport zdravotních produktů,“ vysvětluje Michalides. To znamená, že v Česku poměrně levné medikace dodavatelé prodávají kvůli vyšším ziskům do zahraničí.

Stává se, že chybí pro život důležité léky. „Chyběl inzulín nebo prášky na epilepsii, u nichž je navíc obtížné nastavit alternativní léčbu,“ dodává Michalides. Na první místo se tak v jedenadvacátém století vyšplhá mnohdy byznys před zdraví člověka. „Když pak člověk distributora doslova seřve, že jde pacientovi o život, lék se najednou najde,“ dodává ze zkušeností Šiman.

Exkurze brněnským podzemím

Mírně rozpačitá z rozhovoru o morálních hodnotách se vydávám pod lékárnu. Jak kdybych sestupovala do vinného sklípku, v regálech však není ani bílé, ani červené. Sanitární místnost, kuchyňka, sklad, laboratoř. „Tradiční lékárenské mastičkářství, dědičné recepty, jsou značně na ústupu.  Dříve vážení farmaceuti spojovali přírodu a chemické látky. Výroba zdržuje a doktoři předepisují spíš krabičky,“ říká Šiman, který se při míchání účinného čípku na bolest hlavy vždy zapotí.

Sušení bylin, odvary, čaje. Vzpomenu si na čarodějnické procesy a zamyslím se nad vývojem váženosti lékárenské práce. Lékárnice Janka Bavoľárová se mezitím vydává měřit právě příchozí dámě tlak. Další žena vtipkuje za lékárenským barem o neštěstí alkoholové abstinence. Jinak je to klidný den. Lidí je pomálu, a když už přichází, tak zároveň, jakoby je před lékárnou zrovna vysadil autobus. „Za sedmatřicet? Tam měli pětatřicet,“ naštve se dáma v pokročilém věku kvůli paralenu. „Člověk se orientuje podle ceny. Nezáleží, jestli poradím, nebo se usměju,“ říká Marián k nevrlosti některých zákazníků. Nejčastější se pacienti ptají na doplatky, hned to vidím v praxi. „Tak kolik to dělá?“ táže se snad stoletý pán. Namarkováno má čtyři koruny. „Cože, tak drahý?“ a už se snaží roztřesenou rukou vytáhnout tisícikorunu. 

Sympatická Slovenka se setkává s flirtujícími pacienty.

Hovory z Lékárny – sex, léky a šanson

O co nemá Bavoľárová nouzi, jsou hovory s „úchyly". Poslouchám Francouzku notující z repráku nad vitrínou s gynekologickými krabičkami, když v tu zachytím útržek rozhovoru. „Máte bezkontaktní?" ptá se Janka právě platícího zákazníka na kartu. „Bez kontaktu jsem doma," odpovídá úlisným hlasem muž. Ani bych se nedivila, kdyby na sympatickou Slovenku mrkl. Hold když má žena vaginální problémy a muž má doma po ptákách, zaflirtuje si alespoň při nákupu léků. Dnešní případ byl prý ještě „light".

S nadhledem jsou úsměvní také vtipálci běžně žádající Lucku Goldenovou o krémy na předkožku. Větší starosti přináší mladé, neklidné slečny. „Přišly za mnou holky, mohlo jim být asi patnáct a chtěly po mně tabletku po," popisuje další ze situací Michalides. Postinor je nouzová antikoncepce používající se do tří dnů od pohlavního styku. Bez receptu se vydává ženám od šestnácti let, užívat by se měl jen v akutních případech. „Když jsem se zeptal, zda ji opravdu potřebují, řekly, že měly rušný víkend," dodává Michalides. Některé ženy přitom v lékárně žertují, zda by jim nemohla být tabletka předepsaná rovnou na měsíc.

Lékárenská práce může být stereotypní. „Jasně, že je otrava, když za sebou přijde padesát pacientů a všichni chtějí paralen,“ komentuje farmaceut Michalides. Podle něj však záleží, jaký přístup lékárník má. Komunikovat s lidmi, pobavit se s nimi, poradit jim, namíchat správnou mast… Přemýšlet a umět kombinovat látky, nikoliv je pouze prodávat. „Možná mám utopický názor, ale tak jako má pacient svého lékaře, měl by si najít svého lékárníka,“ dodává na závěr Michalides ke své práci.  

Klíčová slova: lékárna, léky, prášky, medicína, mastičky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.