15.04.2014 08:57


S penězi vystačíme jen stěží, shodují se důchodci

Autor: Hromková Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vláda minulý týden schválila návrh na zvýšení důchodů. Stát platí průměrně důchodcům okolo jedenácti tisíc měsíčně. Dotazovaní staří lidé se shodují, že se svým momentálním příjmem vyžijí, ale nemohou si dovolit kupovat věci navíc. Přídavek tedy velmi rádi uvítají, i když by mohl být ještě vyšší.

Brno - Na začátku ledna dostali důchodci přidáno v průměru několik desítek korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo od ledna příštího roku zvýšit důchody o 1,8 procenta, tedy průměrně o 205 korun. Vláda návrh minulý týden schválila, o přesné částce se bude teprve hlasovat. Postačí důchodcům tato částka, chtěli by víc, nebo jsou spokojení?

Anna Navrátilová. Foto: Dominika Hromková

 

Anna Navrátilová, 68 let, Kroměříž

 

S penězi z důchodu s manželem sice vycházíme, ale musíme se uskromňovat. Oba si ještě chodíme přivydělávat, abychom si případně mohli dovolit něco navíc. Ale kupovat si například větší množství oblečení nebo jezdit na dovolenou víc než jednou za rok, na to opravdu peníze nemáme. Kdybych dostala přidáno alespoň tisíc korun, byla bych spokojená.

 

 

 

 

Milan Křeček. Foto: Dominika Hromková

 

Milan Křeček, 78 let, Brno

 

Spokojený s důchodem sice nejsem, ale nestěžuji si. Nemyslím si, že bych potřeboval přidat. S penězi se mi vycházet docela daří. Navíc mám něco našetřeno, takže když potřebuji, sáhnu do úspor.  

 

 

 

 

František Macejka. Foto: Dominika Hromková 

František Macejka, 81 let, Brno

 

Je hezké, že nám vláda chce přidat peníze, ale pořád to nebude stačit. V dnešní době je všechno drahé a 205 korun je opravdu málo. Přesnou částku, kterou bych potřeboval, odhadnout však nedokážu.

 

 

 

 

Věra Vidlářová. Foto: Dominika Hromková

 

Věra Vidlářová, 87 let, Brno


S důchodem sice vystačím, ale musím hodně šetřit. Kupuji si opravdu jen nezbytné věci. Měsíčně platím nájem 5 500 korun. Více než půlka důchodu tedy padne na něj. Potřebovala bych minimálně pět set korun navíc. Stačilo by, aby si ministři ubrali ze svých peněz a něco málo dali nám.

 

 

 

Ladislav Urbančík. Foto: Dominika Hromková

 

Ladislav Urbančík, 67 let, Brno

 

Průměrná částka, o kterou se mají důchody navýšit, nebude určitě spoustě lidem stačit. Za problematický považuji hlavně systém procentního vypočítávání důchodů. Ten by se podle mě měl změnit. Já osobně s penězi vystačím jen nadoraz, i když ve srovnání s ostatními mám důchod poměrně vysoký. 

Klíčová slova: důchod, důchodci, valorizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.