01.11.2018 20:15


Sametový speciál DVTV zaplnil Scalu a nastolil téma českého školství

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Porevoluční vývoj českého školství a využívání svobody, kterou nám poskytuje demokracie. To byla témata Sametového speciálu DVTV. Živě vysílaná debata s hosty, jako byli například senátor a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo zpěvačka Nikola Muchová, se uskutečnila v pondělí 29. října v univerzitním kině Scala.

Diváci mohli vidět, jak se natáčí rozhovory DVTV.

Brno – Od Sametové revoluce letos uplyne dvacet devět let. Brněnský Sametový speciál se zaměřil na problematiku českého polistopadového školství a využití možností, které nám demokracie poskytuje. Akci pořádala DVTV a studentská iniciativa Díky, že můžem – Korzo národní. Akce se uskutečnila v pondělí 29. října v kině Scala.

Pozvanými hosty byli senátor a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, publicista a spisovatel Martin Milan Šimečka, spoluvlastník Pražského humanitního gymnázia a Amarican Academy Ondřej Kania, psychiatrička a zakladatelka projektu Nevyhořím Karolína Tkáčová a zpěvačka Nikola Muchová alias Mucha. „Výběr hostů mi přišel vydařený. Pozvaní lidé byli z různých oblastí, neopakovala se tatáž témata a odpovědi, takže debata měla spád,“ říká studentka Silvie Komárková. „Do debaty jsme vybrali jak příslušníky starší generace, kteří převážnou část života prožili za minulého režimu, tak mladé lidi, kteří mají k tématům co říci,“ uvedl před časem mluvčí Díky, že můžem – Korzo Národní Martin Pikous.

Na debatu, kterou moderoval novinář Martin Veselovský, se přišli podívat převážně mladí lidé. Lístky na akci byly vyprodány téměř týden předem a ti, kteří si nestihli vstupenku koupit, mohli sledovat živý přenos na YouTube kanálu DVTV. Příchozí měli příležitost vidět, jak vypadá v DVTV natáčení rozhovoru. Zároveň však mohli během rozhovoru vyjádřit svůj názor na otázky, které publiku Veselovský pokládal, a to pomocí zelených a červených karet.  Zelená karta znamenala souhlas s výrokem, červená nesouhlas. Například po dotazu, zda mají všichni bez ohledu na finanční zázemí rodiny stejné možnosti ve vzdělání, sál kina převážně zčervenal. Na konci každého rozhovoru pak mohli diváci položit hostům dva dotazy. „Líbilo se mi zapojení diváků do diskuze a taky to, že jsme mohli na vlastní oči vidět, jak se DVTV rozhovory natáčí. Že je to relativně malý tým, která za tím stojí, a přesto z toho vznikne kvalitní video,“ dodala Komárková.

Jedním z témat bylo financování školství. Diskutovalo se, zda školství vychovává studenty k demokratickému smýšlení, probíral se problém odborných učilišť, která jsou v současnosti brána jako ta pro studenty nejhorší varianta, nebo naopak vytížení a duševní zdraví studentů, kteří studují náročné obory jako například medicínu. Tématem však nebylo pouze vzdělávání. Zpěvačka Nikola Muchová se rozpovídala především o svém kontroverzním klipu, ve kterém zpívá, že Brno smrdí. Na otázku Veselovského, zda Brno opravdu smrdí, odpověděla: „Jak kde. Když přijedete na nádraží, tak smrdí, ale jinde asi spíš voní.“ Dle slov Martina Pikouse bude DVTV jednotlivé rozhovory s účastníky debaty postupně uveřejňovat na svém webu.  

Brněnská debata byla první ze tří diskusí, které DVTV v rámci Sametového speciálu pořádá. Organizátoři si kladou za cíl umožnit odborníkům i veřejnosti vyjádřit se s polistopadovému vývoji české společnosti. Druhá debata, tentokrát se zaměřením na ekonomické změny po roce 1989, se uskuteční 8. listopadu v Plzni. Sametový speciál vyvrcholí 17. listopadu na Národní třídě v Praze, kde se budou moci přítomní vyjádřit k tématu občanské společnosti.

Klíčová slova: DVTV, Sametový speciál, debata, Scala, školství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.