19.03.2012 13:26


Sbor Masarykovy univerzity zažívá svůj vrchol

Autor: Denisa Smetanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na svém kontě mají již řadu ocenění z mezinárodních festivalů, spolupráci s americkou metalovou skupinou Manowar i dvě vlastní desky. Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, který vznikl v roce 2004, patří mezi nejúspěšnější akademické sbory v České republice.


Sbor vystupuje s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. Autor: Pěvecký sbor MU
Brno Sbor navazuje na dlouholetou tradici Pěveckých sborů Masarykovy univerzity. Již rok po svém založení v roce 2004 dosáhl vítězství na festivalu Svátky písní Olomouc. „Absolutní prvenství jsme získali hned na první soutěži, kde nám porota udělila nejvyšší počet hlasů,“ řekl sbormistr Michal Vajda. Poslední významná cena je z roku 2010. „To se sbor zúčastnil Mezinárodního festivalu akademických sborů IFAS. Na něm jsme také získali absolutní prvenství - Cenu Garnd Prix,“ uvedl Vajda. „Ale bylo to vydřené a zasloužené,“ dodal.

Teď už sbor na soutěže příliš nejezdí. Kromě finančních problémů, které způsobuje obrovské zvýšení nákladů na festivaly, je to také kvůli možnosti jiných projektů. „Dříve jsme každý rok jezdili na nějaké soutěže. Teď je to rok a půl, co jsme nikde nebyli. Převládla chuť po velkých projektech. Nabídky byly tak lákavé, že se nedaly odmítnout,“ vysvětlil Vajda.

Avšak začátky sboru jednoduché nebyly. „Sbor začal fungovat tak, že jsme našim studentům tady na fakultě dali ve známost informaci o vzniku sboru. Probíhaly konkurzy, ale hlásila se jen děvčata, chlapci vůbec,“ vzpomněl sbormistr. Sbor tak dlouho zkoušel pouze jako dívčí, ačkoliv měl být původně smíšený. Časem se začali hlásit i chlapci. Když už jich bylo kolem deseti, soubor začal zkoušet dohromady. Se sháněním chlapců do sboru jsou však problémy dodnes. „Je to nekonečný boj,“ posteskl si Vajda.

Dnes už je ve sboru stejné množství dívek a chlapců. Autor: Pěvecký sbor MUDnes je ve sboru padesát až šedesát zpěváků. Od počátku jeho působení se změnil i repertoár. „Ze začátku jsme se věnovali čistě jenom a capelové sborové tvorbě, tedy zpívání bez doprovodu. Pak si nás nějak našly orchestry a vznikly první nabídky spolupráce sboru a orchestru,“ řekl sbormistr. Orchestr nejdříve začínal na jednodušších věcech, ale postupně se více věnoval oratorní tvorbě a dostal se až ke spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Brno či Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. Právě ve Zlíně čeká sbor příští čtvrtek velký projekt. „Jedná se o sedmdesáti minutovou skladbu od Johannese Brahmse – Ein deutsches Requiem op. 45. To je možná náš momentální vrchol. Nevím, jestli se to dá něčím překonat,“ uzavřel Vajda.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity dosud vydal dvě vlastní desky. Získal mnoho ocenění nejen na domácích, ale i na mezinárodních festivalech. Mimo jiné také spolupracoval s americkou metalovou skupinou Manowar.

Další informace na http://www.sbormuni.com/

Klíčová slova: Pěvecký sbor, sbormistr, soutěž, orchestr, filharmonie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.