02.05.2015 22:49


Schapiro, go home, skandovali protestující v Praze

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nezávislost českého národa na cizích mocnostech, takový požadavek vznesli Pražané účastnící se Svatojiřského pochodu. Přibližně stovka lidí před americkou ambasádou protestovala proti konfliktu s Ruskem a vlivu Spojených států v české politice.

Praha – Za národní suverenitu, ale také za mír pochodovali dnes účastníci pražského Svatojiřského pochodu. Na Hradčanském náměstí se jich sešlo okolo stovky. Protestující se nakonec vydali k americké ambasádě předat tamnímu velvyslanci Mírovou výzvu. Akci organizovali členové sdružení D.O.S.T., kteří tímto chtěli odmítnout trendy politiky ohrožující konzervativní hodnoty, integritu národního státu a světový mír.

Ke shromážděnému davu nejprve promluvilo několik řečníků, kteří se vyslovili zejména proti konfliktu s Ruskem. Také odmítli vliv západních velmocí na českou politiku. Poté se protestující vydali položit věnec k soše svatého Jiří. „V dnešní době je naše národní suverenita ohrožovaná zájmy západu. Je zde snaha o rozpoutání války, jak můžeme vidět na Ukrajině. Musíme dát najevo, že s tím nesouhlasíme,“ řekl jeden z účastníků události Jan Voltr.

Pochodující zamířili také k Velvyslanectví Spojených států amerických, aby předali tamnímu velvyslanci Andrew Schapirovi Mírovou výzvu organizátorů. „Čemu prospívá nesmyslná redefinice lidských práv a multikulturalismus? Za jakým účelem Spojené státy podnikají vojenské zásahy na Blízkém východě a v dalších zemích?“ ptal se Michal Semín, předseda sdružení D.O.S.T. Jménem shromážděných se pak od těchto praktik distancoval. Z davu se mezitím ozývala protiválečná hesla a také skandování „Schapiro go home!“

Pracovníci ambasády nakonec protestující odmítli přijmout. „Mně podobné akce připadají nešťastné, ale mají samozřejmě právo na vyjádření svých názorů,“ prohlásil student mezinárodních vztahů Filip Šín. Zároveň poznamenal, že USA hrají důležitou roli v bezpečnosti Evropy. „Když vezmeme v úvahu, jak nízké má Česko náklady na bezpečnostní politiku, tak mi v současné chvíli nepřipadá moudré se proti nim a dalším západním spojencům politicky vymezovat,“ dodal Šín.

Sdružení D.O.S.T. založili organizátoři v čele s Michalem Semínem v roce 2007. Jeho cílem je ochraňovat tradiční křesťanské hodnoty. „Mě vždycky zajímala spravedlnost, za komunistů jsem podepsala Chartu 77. Porevoluční události mě však zklamaly, zejména ty kolem pana prezidenta Havla. Sem jsem přišla, protože sympatizuji s konzervativními hodnotami,“ řekla další z účastnic Michaela Auerová.

Klíčová slova: Svatojiřský pochod, Rusko, Spojené státy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.