16.03.2018 19:54


Sdílení není jen pro chudé, říká jedna z iniciátorek brněnské veřejné lednice Tereza Navrátilová

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští obyvatelé můžou od března využívat dvě veřejné lednice k odkládání potravin, které už nechtějí jíst. Vedle první fungující, která je od ledna tohoto roku v provozu na Římském náměstí, nyní její iniciátoři zařídili i druhou v kavárně BuranTeatru BlackBoxCafé. Autoři projektu by se však rádi zasadili i o další. 

Audio

    Tereza Navrátilová představuje projekt veřejné lednice v Brně.
         
    Autor: Gabriela Štvrtňová

Brno – Ti, kteří neradi vyhazují jídlo, můžou už více než dva měsíce využívat první sdílenou lednici v Brně. Stojí venku na Římském náměstí a zájemci do ní mají možnost vkládat všechny potraviny, které nesní, které však zároveň nechtějí ani vyhodit. Vyhnou se tak zbytečnému plýtvání jídlem. Na začátku března lednici přibyla i sestra v kavárně Buranteatru Black Box Café. Jednou z iniciátorek obou lednic je i Tereza Navrátilová, která Stisku popsala začátky projektu a jeho dosavadní úspěch.

Jak se lednici po dvou měsících v provozu daří?  

Když ji jdeme zkontrolovat, najdeme tam pokaždé nějaké jídlo. Zároveň se rychle točí a žádné potraviny v ní nezůstávají dlouho. Řekla bych tedy, že se lednici daří dobře a že ji lidé využívají. 

Měli jste s lednicí za dva měsíce provozu nějaké problémy?

Stalo se nám, že byla lednice pomalovaná, nebo se v ní něco rozsypalo.  Jsou to ale takové věci, se kterými člověk musí počítat. Pokud umístíte ve veřejném prostoru něco, co je určené ke sdílení, dá se to čekat. Není to zároveň nic strašného, v takových případech to prostě uklidíme.

Kolikrát denně ji kontrolujete? 

Chodíme se na ni dívat spíš několikrát týdně. Máme kolem sebe lidi, kteří nás upozorní, když je lednička špinavá. Nejsou sice součástí aktivního týmu veřejných lednic, ale pomáhají nám. My pak přijdeme, v blízké kavárně si půjčíme nějaký hadřík a kýbl a umyjeme to.

Kolik jídla v lednici bývá a jaké potraviny se v ní většinou objevují?  

Množství jídla nedokážu zobecnit, pokaždé je to jinak. Nabídka ale bývá pestrá. Nejčastěji tam lidé můžou najít pečivo, polévky a hotová jídla v krabičkách. Už jsme tam objevili ale i nápoje, čaje nebo třeba bylinný sirup. O Vánocích lidé vkládali těsta na vánoční cukroví i to cukroví samotné.

Jsou nějaká omezení v tom, jaké jídlo do ní smí lidé dávat? 

Žádné přísné limity nejsou. Lednice má ale svá pravidla, která jsou na ní napsaná. Nikdo by neměl vkládat závadné, zkažené anebo nejedlé potraviny.  Lidé by si to ale neměli plést s tím, že do ní nesmí dát nějaký produkt s prošlou minimální trvanlivostí. Neplýtvat potravinami je náš cíl. V zásadě platí, že pokud je člověk schopen říct, že on sám by to jídlo ještě snědl, může ho do ledničky dát.

Pro koho byla lednice původně určená a kdo ji využívá nejvíce? 

Snažíme se šířit myšlenku, že je takové sdílení pro všechny lidi bez rozdílu. Každý člověk může přijít, něco tam dát a na oplátku si něco vzít. Pomáhá to omezovat plýtvání potravinami. Názor, že je lednička hlavně pro lidi bez domova, je myslím způsobený myšlením společnosti. Když se cokoli venku sdílí, tak to lidé automaticky vnímají jako službu pro chudé nebo lidi bez domova. Je sice pravda, že si z lednice věci odnášejí hlavně takoví lidé, má být ale pro všechny.

Chcete zařídit i další veřejné lednice?

Spousta lidí říká, že jim vadí vyhazování potravin, ale ledničku mají daleko. Takže bychom chtěli, aby jich bylo víc a byly dostupnější. Naší vizí je mít v Brně hned několik takových lednic rozmístěných tak, aby je měl každý blízko. Rádi bychom je rozmístili alespoň na pěti až šesti místech v centru Brna a jeho blízkém okolí. 

Klíčová slova: veřejná lednice, sharepoint

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.