22.04.2015 09:13


Sdružení Popálky vrací popáleným dětem chuť k životu

Autor: Karousová Iveta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vařící voda, horký čaj nebo polévka, ale i kamna nebo rozžhavená žehlička. Tím vším se mohou děti popálit. Právě dětem se spáleninami a jejich rodinám už více než dvacet let pomáhá společnost Popálky, která je jediným sdružením svého druhu v České republice. V sobotu 25. dubna pořádají pracovníci organizace konferenci o komplexní péči pro lidi s popáleninami.

Audio

    Přednosta kliniky popálenin Pavel Brychta
         
    Autor: Iveta Karousová

Brno – Do spádové oblasti kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno patří více než dva a půl milionu lidí. Ročně hospitalizuje asi tři stovky pacientů, více než polovinu z nich tvoří děti. Nejohroženější skupinou jsou batolata do tří let. „Ze všech dětí, které přijímáme, tvoří až sedmdesát procent. Nejčastější příčinou popálení je opaření horkou tekutinou,“ řekl primář popáleninového centra Ivan Petra Koutná se svým synem Vítkem jsou pacienty kliniky popálenin. FOTO: Iveta KarousováSuchánek.

Obecně prospěšná společnost Popálky nabízí pomoc nejen popáleným dětem, ale také jejich rodinám. „V první fázi se staráme o hospitalizované pacienty. Mluvíme s rodiči, kteří si často myslí, že je úraz jejich chyba. Snažíme se jim vysvětlit, že ne všemu jde zabránit. Druhá fáze následuje po propuštění, kdy vedeme pro rodiny individuální poradenství a učíme je žít s následky úrazu,“ vysvětlila ředitelka společnosti Jana Lacinová. Proces návratu do normálního života po rozsáhlejším popálení je dlouholetou záležitostí. „Může trvat desetiletí, u někoho se nepodaří vůbec. Vítáme společnosti, jako jsou Popálky, protože na tak rozsáhlou péči, výměnu informací a předávání zkušeností nemáme dostatečnou kapacitu,“ doplnil přednosta kliniky Pavel Brychta.

Mezi pacienty, o které se organizace stará, patří i roční Adélka. Převrhla na sebe lavor s horkou vodou a dva týdny strávila v Dětské nemocnici. „Poté ji převezli do Fakultní nemocnice na kliniku popálenin, kde mě učili, jak pečovat o zranění a o jizvy,“ řekla matka Adélky Romana Vedralová. Důležité pro ni bylo i to, že jí společnost pomohla zjistit potřebné informace. „Na internetu může každý zveřejnit cokoliv, takže ty údaje nepovažuji úplně za důvěryhodné. Byla jsem vděčná, že jsem našla organizaci Popálky. Kromě užitečných rad mi pomohli i po psychické stránce,“ sdělila Vedralová.

Klinika popálenin jako jedno z mála pracovišť už od roku 1989 přijímá k hospitalizaci i matky zraněných dětí. „Bylo pro mě nepředstavitelné, aby Adélka zůstala v nemocnici sama. Jsem ráda, že jsem mohla být s ní. Také mi pomohlo, že jsem si mohla popovídat s ostatními rodiči,“ řekla Vedralová.

Ačkoliv vznikly Popálky ve Fakultní nemocnici Brno, působí na území celé České republiky. Desetiměsíční Vítek a jeho matka Petra Koutná museli do nemocnice přiletět vrtulníkem až z Moravské Třebové. „Vítek zatáhl za ubrus a vylil na sebe hrachovou polévku. Má velké popáleniny druhého stupně na pravé ruce. Je pro mě důležité, že můžu být na klinice s ním,“ uvedla Koutná.

Lidé ze společnosti Popálky pořádají pro rodiče popálených dětí a pro veřejnost konferenci, která se koná v sobotu 25. dubna. „Programem konference jsou přednášky doktorů, zdravotních sester a fyzioterapeutů. Záchranný sbor představí prevenci a první pomoc při těchto úrazech. Rehabilitační pracovnice na workshopu názorně předvedou, jak se starat o popálené plochy a jak vypadá následná rehabilitace,“ popsala pracovnice organizace Klára Mayerová.

Popálky dříve působily jako dobrovolnická organizace, ale na začátku roku 2014 se přetvořily v profesionální společnost. „Dodnes jsou jedinou společností, která nabízí soustavnou péči pro lidi s popálením jakéhokoliv rozsahu,“ dodala Lacinová.

V současné době je v léčbě popálenin trendem zavádění syntetických kožních krytů, díky kterým mohou být intervaly mezi převazy delší. „Péče o popálené lidi za posledních několik let velmi pokročila. Od roku 1993 jsme neměli už ani jedno dětské úmrtí na spáleniny. Nicméně stále platí, že málokterý úraz je tak komplexní a závažný. Okamžikem úrazu se všechno mění a následná péče může trvat až do konce života,“ uzavřel Brychta.

Klíčová slova: Fakultní nemocnice Brno, Popálky, popáleniny, Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.