06.12.2017 00:06


Sedm rad o bydlení na privátě

Autor: Andrea Šebelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jednou z prvních věcí, kterou studenti před začátekem semestru řeší, je bydlení na příšítích několik měsíců. Někteří se rozhodnou pro kolej, jiní dají přednost soukromému bytu. Zařizování nájmu však může studentovi způsobit potíže. Jak komplikacím s nájmem předejít, se dočtete v následujících sedmi bodech. 

Brno – Na začátku semestru se spousta studentů rozhoduje, zda následující měsíce stráví raději v bytě nebo na koleji. Na rozdíl od kolejí, zařizování a nájem bytu s sebou nese hned několik rizik. O tom se přesvědčila skupinka studentů, kterou po stížnostech sousedů majitelka z bytu vykázala. O tom, jak si najít vhodné bydlení a co při zařizování bytu neopomenout, se dočtete v článku.

1. Byt nebo koleje? 

Tato otázka napadne na začátku studia snad každého vysokoškolského studenta. Při výběru mezi těmito možnostmi záleží na požadavcích, které student má: někdo upřednostňuje živo a sdílený prostor na kolejích, jiný má rád svůj klid a soukromí v bytě. Koleje nabízejí kompletní sociální zázemí a cena jednoho lůžka za noc se pohybuje od 54 do 133 korun podle počtu spolubydlících na jednom pokoji. Privát může být už předem vybavený, nebo si jej po nastěhování může nájemník zařídit podle svého vkusu. Je tedy otázkou každého, jaký způsob bydlení si zvolí.

2. Najít byt lze několika způsoby

Pokud se student rozhodne pro bydlení na privátě, otevírá se před ním celá řada možností, jak vhodný byt najít. Jednou z prvních možností je hledání na internetu. Existuje spousta užitečných stránek zaměřených na studentské bydlení, které přímo zprostředkovávají nabídky pronajímatelů jednotlivým zájemcům. Více o těchto stránkách se můžete dočíst zde. Další možností jsou facebookové skupiny, kde si denně desítky lidí vyměňují nabídky a poptávky na bydlení. Najít bydlení ale lze také díky příbuzným a známým. „Když jsem věděl, že budu studovat v Brně, přemýšlel jsem, jestli chci bydlet na kolejích nebo na privátě. Shodou náhod jsem se setkal s kamarádkou, která v Brně už studovala a zmínila se, že hledá nájemníka. Jelikož se jednalo o velkorysou nabídku, tak jsem neváhal a okamžitě ji přijal,“ popisuje hledání svého bydlení student Fakulty sociálních studií Richard Kuczinský. 

3. Falešný inzerát se dá rychle odhalit

S falešnými inzeráty se může student setkat především ve skupinách na Facebooku. Pokud hledá student bydlení právě zde, může si přes chat s pronajímatelem rychle sjednat osobní schůzku a prohlídku bytu. Tak je možné se na vlastní oči přesvědčit, zda je byt skutečný. Falešný inzerát však lze odhalit i podle několika vodítek. „Je nutné dát si u nabídek pozor na velmi nízkou, a tím pádem i velmi přitažlivou, cenu nájmu. Při jednání s majitelem většinou vázne komunikace a vlastník požaduje platby dopředu. Nejjednodušší je prověřit si majitele nemovitosti na katastru nemovitostí. Na to stačí pouze adresa a název katastrálního území,“ radí výkonný ředitel Férového pronájmu Jan Kotyz. 

4. Na obhlídku bytu raději ve dvou

Student by se měl dopředu zamyslet nad tím, co od bydlení očekává a jaké jsou jeho požadavky. Na prohlídce bude mít prostor zaměřit se právě na to, do jaké míry tyto požadavky byt naplňuje, a zkontrolovat všechny důležité součásti bytu: tekoucí vodu, fungující topení a další. Lepší také je, když na obhlídku vyrazí více lidí najednou, například budoucí spolubydlící. Lépe se tak hodnotí stav bytu. 

5. Spolubydlení se vyplatí

V současné době se cena nájmů zvyšuje. Poptávka po brněnských bytech výrazně převyšuje jejich nabídku. „Pokud bude trvat tento stav, ceny s největší pravděpodobností neklesnou,“ myslí si Kotyz. O ceně nájmu brněnských bytů rozhoduje nejen jejich skromná nabídka, ale také lokalita, ve které se nacházejí. „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o devět tisíc korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně dvacet tisíc korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji,“ říká zakladatel společnosti UlovDomov.cz Tomáš Brychta. Pro studenty je tak výhodnější společné sdílení bytu s dalšími spolubydlícími. Nájem se tak rozdělí mezi více lidí. 

6. Bydlení v centru nabízí pohodlí, cena je však vyšší

Mezi rozhodující podmínky k pronájmu bytu patří také jeho poloha ve městě a dopravní dostupnost. Často studenti vyhledávají bydlení v blízkosti univerzity. Mezi oblíbené lokality patří například Veveří nebo Bohunice. „Průměrná cena nájmu se v těchto městských částech pohybuje kolem jedenácti tisíc korun,“ dodává Brychta. Pokud si tak bude chtít student zařídit pronájem v centru města, musí počítat s vyšší cenou nájmu. Někteří jsou ale ochotni si za bydlení v centru připlatit. „Bydlím ve dvoulůžkovém pokoji a platím za něj tři tisíce čtyři sta korun měsíčně. Je to docela dost, ideální by byla cena okolo tří tisíc. Na druhou stranu, byt je v centru a bydlím kousek od školy, takže jsem spokojená,“ přiznává studentka Kristýna Kroupová, která si pronajímá byt nedaleko Moravského náměstí.

7. Nájemní smlouva znamená jistotu

Ze zákona vyplývá, že nájemce by měl mít s pronajímatelem bytu řádně uzavřenou písemnou smlouvu. Ne všichni studenti na privátech však tuto smlouvu mají. Podle děkanky Právnické fakulty Markéty Selucké smlouva mezi pronajímatelem a nájemcem zaručuje, že obě strany budou s jistotou vědět, jaká jsou jejich práva a povinnosti. „Pronajímatel má povinnost zajistit řádné užívání předmětu nájmu: aby v bytě tekla teplá voda, byl tam splachovací záchod a další. Nájemce má pak povinnost užívat byt tak, jak je obvyklé a nepoškozovat jej,“ říká Selucká

Klíčová slova: byty, studenti, Brno, nájem, smlouvy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.