29.03.2016 11:40


Sehnat práci je pro absolventy stále těžké

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Lidí bez práce je v Česku opět méně, volných míst je nejvíce od října 2008. I přesto absolventi vysokých škol těžko hledají práci, zaměstnavatelé totiž nejčastěji dávají přednost uchazečům s praxí. V únoru měli největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kuchaře a řidiče.  Nezaměstnanost by měla podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové klesat i nadále. 

Brno - Vysokou školu Lenka Černá úspěšně zakončila v půlce září loňského roku. Od té doby je vedená na Úřadu práce v Brně a stále doufá, že najde práci v oboru. „Když jsem si vybírala vysokou školu, přihlížela jsem hlavně k budoucímu uplatnění. Myslela jsem si, že studium ekonomie bude to pravé, ale asi si to řekli i ostatní,“ popisuje svoji situaci.

Počet nezaměstnaných absolventů VŠ dne oborů | zdroj informací: http://portal.mpsv.cz

Zkušenost Černé potvrzují i statistky. Na konci roku 2015 Úřad práce v Brně evidoval 219 absolventů vysokých škol, přičemž 47 z nich vystudovalo ekonomii. Celkově však míra nezaměstnanosti absolventů klesá. Na konci února 2016 evidoval Úřad práce v Česku necelých jedenadvacet tisíc absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z celkového podílu nezaměstnaných tvořili absolventi a mladiství čtyři a půl procenta, například loni v únoru to bylo 4,8 procenta.

Než si najde práci, přivydělává si Černá na brigádách. „Bylo pro mě nemyslitelné sedět jen tak doma a nic nedělat. Proto chodím alespoň na brigádu,“ říká.

S nezaměstnanými čerstvými absolventy má zkušenosti i personalistka Klára Nosková. „S absolventy se setkáváme vždy ve vlnách, nejčastěji v září. Na brigádu přes naši firmu však chodí nejdéle tak tři měsíce, poté si většinou najdou hlavní pracovní poměr,“ popisuje. Z 219 absolventů vysokých škol, kteří byli vedeni v evidenci Úřadu práce v Brně, jich pouze 48 bylo v evidenci více než pět měsíců.

V současné chvíli je v databázi Úřadu práce vysoký počet volných pracovních míst. V únoru jich bylo 114 826, což je zhruba o šestačtyřicet tisíc víc než loni. „Jde o nejvyšší počet volných pracovních míst od října 2008. Rekordní hodnoty hlásí řada krajů. Například na jihu Čech nabízeli tamní zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce nejvíce pozic za posledních 20 let,“ říká ředitel Odboru zaměstnanosti Úřadu práce Jan Karmazín.

Nárůst pracovních pozic pocítila i Lenka Černá. „Nabídek práce je teď určitě víc. Jenom na příští týden mám domluvené dva pohovory,“ spokojeně přikyvuje.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče, slévače, kuchaře, číšníky a servírky. Zájem byl ale i o obchodní zástupce, pracovníky v administrativě, pojišťovnictví, realitách. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. „To, že mám titul, je pouze malé plus, mnohem častěji se mě na pohovoru ptají na moji praxi a té zase tolik nemám. Proto zvažuji, že bych absolvovala nějakou třeba i neplacenou pracovní stáž. To by mi v hledání práce mělo snad pomoci,“ přemýšlí Černá.

Klíčová slova: nezaměstnanost, trh práce, Úřad práce, absolventi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.