10.04.2012 13:17


Server pravopisne.cz využijí i vysokoškoláci, říká spolutvůrce vzdělávacího portálu

Autor: Markéta Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedenadvacetiletý Ondřej Martinek a Tomáš Tuček jsou druhým rokem studenty Univerzity Hradec Králové oboru jazyková a literární kultura. Společně založili portál www.pravopisne.cz. Tato stránka nabízí možnosti procvičit si český jazyk, ale i literaturu, ujasnit si slova, ve kterých se často chybuje nebo se zeptat na jazykový problém, se kterým si člověk neví rady.

Spoluzakladatel pravopisně.cz. Autor: Markéta Černá

Minulý týden jste přednášeli s Tomášem Tučkem na hradecké univerzitě. Jaké to bylo, stát na druhé straně přednáškové místnosti?

Bylo to zajímavé, náš projekt jsme představovali místnosti plné učitelů. Přednášeli jsme v rámci konference Gramotnost ve škole. Tato akce je součástí Pedagogických dnů, což je pravidelná akce hradecké pedagogické fakulty. Většina účastníků byla nadšena, když se o naší stránce dozvěděli. To nás samozřejmě těší.

Internetovou stránku o pravopise jste založili na popud vaší hradecké univerzity?

Ne, projekt je pouze náš a z naší iniciativy. Ale univerzita nás podporuje. V loni v listopadu jsme za tento projekt dostali Cenu rektora UHK.

Takže jste se jen tak rozhodli založit stránku o pravopise?

V prvním semestru jsme měli předmět pravopis a grafémika. A zrovna já i Tomáš Tuček jsme v tom nejvíc plavali. Každý test jsme museli i třikrát opakovat. Když jsme se na internetu snažili najít nějaká cvičení, bylo jich málo. Tomáš se rozhodl založit si vlastní stránku a asi po dvou měsících mě k projektu přizval. Takže jsme 1. září 2011 web spustili. Od té doby se o práci dělíme férově půl na půl. Věnujeme tomu hodně volného času.

Pro koho je vaše stránka určená?

Primárně pro žáky základních a středních škol. Také pro učitele. Ti z nich mohou čerpat různá cvičení nebo zadávat domácí úkoly. Ale využijí ji i vysokoškolští studenti. Jejich znalosti by však samozřejmě měly být hlubší.

Jaké máte do budoucna plány?

Časem začne fungovat dějepisně.cz a zeměpisně.cz. Víme, že na webu o pravopise máme i cvičení z literatury, která tam ale logicky nepatří. V budoucnu je plánujeme přesunout na jinou doménu.

Zaměřujete se jen na budoucí projekty nebo rozšiřujete i pravopisně.cz?

Všechny základní rubriky jako vyjmenovaná slova nebo tvrdé a měkké i už máme obsáhnuté. Teď už jenom nabalujeme další cvičení. Inspirujeme se třeba ve cvičebnicích pro základní a střední školy. Od minulého týdne jsme spustili jazykovou online poradnu, kterou má na starosti korektorka Markéta Stuchlíková. Zajímavostí je, že máme i online zvukové diktáty. Přehrát se dají ve třech rychlostech. Žák si píše na papír, pak si rozklikne správné řešení a zkontroluje si to.

Proč nemohou žáci psát přímo do počítače?

Nezvolili jsme variantu psaní přímo do počítače, protože jsme usoudili, že je potřeba si i to psaní rukou procvičit. Já sám si uvědomuji, že se ručně tak akorát podepisuji.

Máte ještě stále s něčím v pravopise problém?

Poslední dobou hodně rezignuji na čárky. Mám pocit, že už je píšu jenom podle citu. Proto taky tyto druhy cvičení dělá Tomáš. Já se starám víc o propagaci, inzerenty, skládám testy od našich dopisovatelů a pomocníků z řad jiných studentů. Mám také na starost rubriku časté chyby.

Co se dá v takové rubrice najít?

Různá problémová slova. Například zda se má správně psát vyjímka či výjimka nebo beze sporu či bezesporu. Nápady na to, co tam zařadím, sbírám neustále. Vždy, když mě něco zaujme, rychle si to zapíšu do telefonu, abych to nezapomněl. Na stránkách tak pracuji prakticky pořád, moc volného času mi nezbývá.

Svou znalost českého jazyka si můžete vyzkoušet zde: http://pravopisne.cz/

Klíčová slova: pravopisne.cz, pravopis, český jazyk, Univerzita Hradec Králové

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.