20.04.2012 13:57


Sex v rukavičkách? V Larpu jde téměř všechno

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každý někdy snil o tom, že by se stal pirátem nebo hollywoodskou celebritou. Petr Pouchlý z Court of Moravia takové sny plní. Jeho společnost totiž provozuje zážitkovou hru larp, kde se nemožné stává skutečným.

Co je to vůbec larp?

Je to zážitková hra v rolích, která umožňuje účastníkovi zažít příběh podobně jako ve filmu nebo v divadle. Není však pasivním pozorovatelem, ale aktivním účastníkem a může ovlivňovat, kam se příběh posune. Pro nás všechny je však hraní larpu každodenní chléb.

 

Jak to?

Není to nic jiného, než že si nasadím nějakou masku, roli, kterou potom ztvárňuji. Hrajeme roli zaměstnance, otce, kamaráda. Všechno to jsou odlišné části osobnosti, přičemž některé zahalíme pláštěm a některé naopak ukážeme světu. Jsme na hraní zvyklí a děláme to vlastně pořád.

 Autor: Aneta Sklenářová

Proč by si tedy člověk měl jít zahrát larp?

Protože celý život nehrajeme podle toho, co chceme hrát. Nemůžeme být na chvíli takoví, jací ve skutečnosti nejsme. Nemůžeme si dovolit být na lidi jeden den hnusní, protože to nemáme v povaze. Když si hrajeme na to, co nejsme v běžném životě, tak můžeme mít výčitky.  Pokud však máme možnost zahrát si roli zvenku, je to velice očistné. Například si vezmeme roli mrchy a začneme se na ni dívat úplně jinou perspektivou. Najednou pochopíme pohnutky člověka, který je třeba jenom zoufalý. A hra říká, že postava mrchy je tak frustrovaná, až svoje pocity dává najevo vztekem. Někdo se může pokusit vést s námi dialog, ale my mu v tom můžeme zabránit a všechno na něho vyřvat. Což je napůl absurdní. A když si pak tu hru zreflektujeme, začneme vidět podobnosti s lidmi v našem životě. V postavě mrchy tak třeba spatříme našeho doktoranda, který je vyhnaný na krajnost a já ho poměřuju jenom svýma očima. Najednou to vidíme z jeho úhlu pohledu, což je super, protože si můžeme zahrát někoho, kým bychom nikdy nebyli nebo kým bychom chtěli být.

 

Jaké jsou druhy larpu?

Většina larpů se snaží být dramatická, vážná a dotýkat se závažných věcí. Existuje ale mnoho dalších druhů přes komedii, horor, frašku až po muzikál, kde mohou lidi skutečně tančit a zpívat. V jedné hře se dokonce účastníci naučí tančit tango. Celkově je teď v českém larpovém poli asi padesát her nejrůznějších žánrů a témat.

 

Jací lidé chodí hrát larp?

Říká se, že larp je pro každého, ale není tomu tak. Je vhodný pro lidi kteří jsou aktivní, ochotní komunikovat s ostatními. Účastníky bych přirovnal k náročným filmovým divákům nebo k příznivcům divadla. Veskrze jde o tvůrčí a aktivní lidi, na věku nezáleží. Máme hráče od sedmnácti do zhruba šedesáti let, takže rozsah je velký.

 

Drží se hráči nějakého scénáře?

Nemáme scénář jako na divadle, hráči se neučí repliky. Jsou však dané základní mantinely, ve kterých se v  roli pohybuje. Například základní charakteristiky a cíle postavy, čeho chce v průběhu příběhu dosáhnout. Děj je daný jako nástin toho, co se bude ve hře dít. Dříve jsme pracovali se štosy scénáře, ale beztak si většinu informací hráči nepamatovali, takže teď zkracujeme scénář na nejnutnější minimum.

 

Co může lidi na larpu odradit?

Ostych a strach z toho, že něco zkazí. Nikdy divadlo nehráli, a tak se bojí, že postavu nebudou umět zahrát. Není co zkazit, nikdo tu není herec. Pokud by se někdo díval na larp zvenku, bylo by to nejhorší a nejpitomější divadlo. Ale protože jsou všichni uvnitř a každý hru vnímá z roviny svých informací, tak mu to vůbec divné nepřijde. Další velkou vstupní bariérou je to, že se hráči musí přihlásit dopředu. Organizátor totiž musí vědět, jestli je zájemce muž nebo žena.

 

Proč?

Je to tím, že na některou hru jsou dané vyloženě mužské a ženské role. Když budu dělat larp z carského Ruska, tak většina rolí bude mužská. Když ale budu hrát Piráty z Karibiku, mohou být pirátky i ženy.

 

Existuje hra, kde na pohlaví nezáleží?

Ve Skandinávii vymysleli hru, která měla čtyři pohlaví. Byli tam například Lidé úsvitu a Lidé západu. Ačkoliv to zní vtipně, tak účastníci měli ze hry velice silný zážitek, protože navazovali partnerské vztahy bez závislosti na pohlaví. Řešilo se to tak, že sex byl simulován doteky dlaní až nahoru po paže. Ty byly zahalené. Když si ale paže odkryli, znamenalo to, že jsou nazí. Účastníci uvedli, že měli mnohem silnější sexuální zážitek, než kdyby prožili klasický sex. Měli totiž otevřené pole působnosti a nebyli svázáni žádnými genderovými omezeními.

 

Existuje něco takového v České republice?

V Čechách nemáme silnou touhu vyjadřovat se tímto způsobem. Kopii skandinávské hry nemáme, jsou tu ale hry, které využívají podobnou techniku. Například v Hollywoodském večírku hráči skutečně souloží v rukavičkách.

 

Navazují pak hráči intimní vztahy i po skončení hry?

Co se stane ve hře, to tam taky zůstane. Neděláme seznamku. Ale na druhou stranu, někteří účastníci na rovinu řeknou, že na larpu hledají partnera. Chodí tam totiž lidi, kteří si jsou podobní, jsou stejně aktivní. Seznámí se přes příjemnou hru, která nic negarantuje, ale účastníci spolu po jejím skončení často skončí v hospůdce. Larp stmeluje, protože účastníci mají společný zážitek, o kterém se můžou bavit. Vytváří se umělá vazba společně prožitého. Role udělá dost za sebe, běžné seznámení je potom jednodušší.

 

Autor: courtofmoravia.comKontroluje někdo průběh hry?

Je tam lektor, který  na hru dohlíží a pasivně ji sleduje. Zasáhne pouze v případě, že někdo významně vybočí z role. Zásahy se snažíme dělat co nejméně viditelně, to znamená, že přijde dopis, zazvoní telefon, hráči najdou novou informaci. Možností je spousta, ale lektor do hry přímo nevstupuje, pokud to není nezbytné.

 

Co se stane, když hráč vybočí ze hry?

Hráči přijímají odpovědnost za hru. I když drobně sklouznou, pozmění koncept, tak je to jejich improvizace. Pokud se vyloženě nesnaží poškodit hru, lektor nezasahuje. Proto je každá hra unikátní a jiná.

 

Jak se má účastník na larp připravit?

Jsou hry, kde si zájemci šijí kostýmy a třeba půl roku dopředu se  připravují. My se ale snažíme účastníkovi přípravu co nejvíce usnadnit. Hráč se přihlásí, na místě jej přivítá lektor, vysvětlí, co je to larp a potom už si lidé vyberou roli. Každý řekne, kterou postavu hrát nechce, což je nejpraktičtější. Nakonec se všechny role rozeberou. Někdy se kapacita nenaplní, proto některé vazby chybí a hraje se v užší skupině. Obvykle to řešíme tak, že někdo z organizátorů hraje zbývající role.

 

Jak hra probíhá?

Samotná hra trvá zhruba dvě hodiny. Po skončení je krátká přestávka, po které se účastníci vrátí a nastává reflexe, kterou vede lektor a trvá zhruba půl hodiny. Cílem je ujednotit si hráčský zážitek, vypíchnout nejzajímavější momenty. Pokud ale hra probíhá v rámci firemní akce, tak reflexe trvá klidně i tři hodiny. Tam už se řeší, které prvky ze hry by se daly použít i v zaměstnání, proč se někdo ve stresové situaci zachoval takto a ne jinak.

 

Je nějaký zážitek ze hry, který vám utkvěl v hlavě?

Je to zážitek ze hry, která se jmenuje Sestup. Děj se odehrává v ponorce, kde dochází vzduch. Je tam postava lékařky, která má k dispozici lékárničku. Ve většině příběhů to byla pouze rekvizita. Až jednou vzala hráčka bobulky z lékárničky a řekla, že jsou to prášky na spaní. Uspala tedy posádku a ušetřila tím vzduch. Byli jsme na vážkách, jestli zasáhnout nebo ne, protože hráli jen dva lidi a ostatní spali. Jelikož to ale bylo téměř na konci a hra se stala zajímavější, nezasáhli jsme a udělali jsme dobře. Příběh nabral nečekaný spád a podobný konec nikdo z autorů nečekal. Tomu říkám výborná hráčská invence.

 

Může se hrát jedna hra i několikrát?

Larpy jsou určitě hratelné víckrát. Některé jsou na to méně vhodné, protože se tam skrývá tajemství, například se odhalí zrádce. Pak jsou ale příběhy, které mají vždy podobný průběh, některé body jsou však výrazně rozdílné. Jsou hráči, kteří hráli jednu hru už například šestkrát. Vztahy mezi postavami znají velice dobře, takže jsou schopní mnohem lépe rozehrávat svou postavu, než když hrají poprvé.

 

 

Pro více informací navštivte www.courtofmoravia.com.

Klíčová slova: rozhovor, Larp, hry, role

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.