30.04.2014 08:59


Shakespeare dorazí v létě na Špilberk

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

I necelých čtyři sta let po smrti slavného anglického dramatika Williama Shakespeara se mohou návštěvníci těšit na pět představení přímo v centru Brna. Letní shakespearovské slavnosti se odehrají na přelomu července a srpna na nádvoří hradu Špilberk a diváci uvidí, mimo jiné, Petra Čtvrtníčka, Bolka Polívku nebo Tatianu Vilhelmovou.

Patnáctý ročník Letních shakespearovských slavností se koná od 21. července do 10. srpna a zahájí jej hra Mnoho povyku pro nic režiséra Jiřího Menzela. Tato divadelní hra bude v rámci Letních shakespearovských slavností uvedená vůbec poprvé. Představí se v ní například Petr Čtvrtníček, Leoš Noha nebo Lenka Zahradnická. „Společně s Leošem Nohou hrajeme městské strážné Puškvorce a Šťovíčka. Včera jsme měli první ostrou zkoušku s panem Menzelem a pokoušel se nám vštípit, abychom naše postavy hráli jako dva pitomce," popsal svou roli s humorem Petr Čtvrtníček. Mezi další inscenace, které se na nádvoří Špilberku odehrají, patří Sen noci svatojánské a Richard III. V srpnu zakončí festival představení Zkrocení zlé ženy a Veselé paničky windsorské.

Leoš Noha a Petr Čtvrtníček na oficiálním plakátu Letních shakespearovských slavností. Foto: Robert ŠvandaVstupenky pro první zájemce o festival půjdou do prodeje příští týden a jejich cena se bude pohybovat v rozmezí 300 korun až 680 korun podle zvolené řady sedadel. Studenti mohou po předložení studijního průkazu uplatnit slevu 25 procent z počáteční ceny. „Předprodej vstupenek bude zahájený 5. května v deset hodin. Tentokrát budou lístky k dostání nejen v kamenných obchodech, ale bude je možné zakoupit také přes internet," představila novinku ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková.

Dopravu na hrad Špilberk budou zajišťovat limuzíny přistavené naproti Hotelu International. „Doprava limuzínami je omezená, proto jsme se pustili do jednání s Dopravním podnikem města Brna a zřídili jsme linku, která bude vozit větší počet návštěvníků přímo na hrad," uvedl výkonný ředitel spolupořadatele slavností Ogilvy&Mather Morava Roman Valla. Kyvadlovou dopravu obstará linka 81 a přesné časy odjezdů mohou cestující najít na webových stránkách slavností. Doprava bude za cenu běžného jízdného.

V minulých letech se na nádvoří Špilberku představili také slovenští herci. Vloni si slovenští pořadatelé připravili inscenace her Večer trojkráľový a Dvaja páni z Verony. Letos budou slavnosti bez jejich účasti. „Slovenská strana pro letošní rok nic nového nepřipravila. Představení pro minulý rok jsme uvedli a nebyla příliš úspěšná. Počkáme proto, dokud nebude nabídka zajímavější, ale nebráníme se další spolupráci, pouze musí mít určitou formu a musí být přitažlivá pro diváky," uvedl zástupce Turistického informačního centra Jan Nováček.

Zajímavostí letošního ročníku bude přítomnost herců z londýnského divadla Shakespeare's Globe. Divákům představí 25. a 26. června Hamleta, zájemci o představení si ale budou muset zajet na Pražský hrad, protože soubor v Brně nevystoupí.

Klíčová slova: Letní shakespearovské slavnosti, Shakespeare, kultura, divadlo, Špilberk, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.