05.03.2011 00:55


Skákáním proti nadváze i depresím

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Mnoho dívek skákajících na malých trampolínách do rytmu hudby. Tak vypadá atmosféra na hodině jumpingu. Tento druh cvičení, který prospívá fyzické i duševní pohodě, se v současnosti setkává se stále větší oblibou.

Lektorka jumpingu Pavlína Doležalová. Autor: Lenka Tůmová.Brno - Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je jumping nenáročný, není to pravda. „Skákání na trampolínách je dřina, která ale díky své zábavné formě nadchne každého,“ říká devatenáctiletá cvičitelka Pavlína Doležalová, která se v Šumperku stala profesionální lektorkou jumpingu.

V čem jumping spočívá?

Jumping je skupinové skákání na malých trampolínách za doprovodu moderní hudby. Nejedná se ale o náhodné poskakování, jde o cíleně promýšlené cviky, které mají svůj vlastní význam.

Čím se jumping liší od ostatních cvičení?

Hodiny jumpingu mohou navštěvovat i lidé, kteří mají problémy například s koleny. Na rozdíl od jiných druhů cvičení jumping tolik nezatěžuje klouby. Člověk totiž nedoskakuje na tvrdou plochu, ale na měkkou trampolínu. Při jumpingu navíc dochází ke spalování kalorií mnohem rychleji, protože při každém poskoku musí být zaťaté svaly po celém těle.

Kdo může hodiny jumpingu navštěvovat?

Jumping je oblíbený mezi všemi věkovými kategoriemi, a to především proto, že u něj není důležité taneční nadání nebo předchozí pohybové zkušenosti. Cvičící si navíc nemusí pamatovat dlouhé skladby a choreografie. Přestože se stal jumping v České republice spíše doménou žen, může ho cvičit opravdu každý. To můžeme vidět i v zahraničí, kde jsou právě muži jedni z nejlepších lektorů tohoto druhu cvičení.

Jsou při jumpingu potřebné nějaké speciální pomůcky, obuv či oblečení?

Nejdůležitější věcí, bez které se cvičící na hodině jumpingu neobejdou, je speciálně vyvinutá trampolína. Na cvičení si lidé nemusí pořizovat speciální oblečení, nejvhodnější je takové, které je pohodlné. Zásadní je však pevná sportovní obuv, ve které se nepohybují kotníky. Další nezbytností je vzít si na hodinu dostatek tekutin, nejlépe nesycenou vodu.

Je jumping drahou záležitostí?

Myslím si, že není. Jediné, co si zájemci musí zakoupit, je trampolína. Ta ale není příliš drahá, průměrně stojí kolem jednoho tisíce korun. Zájemci si ji mohou snadno zakoupit ve specializovaných obchodech. Cena jedné hodiny jumpingu se pak odvíjí podle toho, jestli je do cvičení zahrnuto i posilování.

 

Klíčová slova: jumping,trampolína,cvičení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.