21.03.2016 21:17


Skanzen na Květnou neděli provoněly velikonoční pokrmy, dřevo a kroje

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Návštěvníci skanzenu ve Strážnici si tuto neděli mohli osvěžit znalosti nebo se dozvědět nové informace o prožívání Velikonoc v minulosti. Setkali se tam s řezbářem, pekařkou, či tetičkami, které vyprávěly příběh svatého týdne den po dni s výkladem zvyků. Velikonoce ve skanzenu přilákaly přes dva tisíce turistů. Obdobný program organizátoři připravili ještě na dnešní a zítřejší den pro školní třídy. 

Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici na Hodonínsku včera uspořádalo program s názvem Velikonoce ve skanzenu. Návštěvníci měli možnost seznámit se s tradicemi, které se k velikonočním svátkům pojí. Tetičky ze Strážnice vyprávěly, co se na kterou neděli dělalo. „Čtvrtá byla smrtná. Děvčata nastrojí figurínu Morenu a hází ji do vody, aby odehnala zimu a přivítala jaro. Další neděle je Květná, kdy si připomínáme slavný vjezd Krista Pána do Jeruzaléma. Ale po ní začíná těžké období,“ popisují ve zkratce útržky čtyřicetidenního půstu, který začal na Popeleční středu. Scénu vynášení smrtky předvedly v rámci programu dívky ze strážnického souboru Danájek.

Dívky věřily, že šlehání pomlázkou podporuje plodnost. Foto: Magdaléna Kunrtová

Folklorní soubor Malé Zálesí z Luhačovic představil tradiční velikonoční pomlázku. Mládenci z chasy vyšlehali dívky a ty si s nimi poté zatančily do rytmu moravských lidových písniček. Nechyběla ochutnávka zabijačkových specialit, koláčů, či velikonoční nádivky. Pro děti organizátoři připravili i dětskou dílnu, kde se mohly vyřádit při výrobě velikonočních ozdob, zatímco dospělí koštovali destiláty. „Jezdíme pravidelně na tyto akce, jak na Mikuláše, tak na Velikonoce. Tradice dodržujeme spíš ve světské variantě. Pleteme žíly, protože máme kluky, chodíme po šlehačce. A vzhledem k tomu, že jsme celkem folklorně aktivní, tak se zvyky snažíme dodržovat, ale není to už nic přímo spjatého s významem Velikonoc, že bychom například chodili do kostela,“ řekl Martin Jelínek.

Do role organizátorů se zapojila nejen starší generace. Mezi mladší patřila například Markéta Lukešová, která měla ve světnici nachystaného upečeného beránka, mazanec a vajíčka navázané v cibulových slupkách. „Připravuji tady velikonoční pokrmy, teď konkrétně jidášky z kynutého těsta. To jsou vlastně takové různé tvary smotané a těmi se obdarovávali dřív chlapci, kteří chodili na Zelený čtvrtek a Velký pátek hrkat,“ komentuje výrobu sladkého pečiva. 

Lidé mají o podobné typy akcí zájem. Tradice se vrací, i když křesťanství upadá. Málokdo z návštěvníků tak například věděl, kdo jsou to kmotřenci nebo proč má každá postní neděle název. „Ohlasy jsou zatím velmi pozitivní. Lidé se navrací ke svým kořenům a zajímají se o život předků.  V neděli nakonec přišlo přes 2 200 návštěvníků," uvedla pracovnice ústavu Terézia Gabrhelová. 

Mladý řezbář Štěpán Šimša, který prezentoval své řemeslo, dokonce obdarovával přihlížející děti, které si mohly odnést ručně vyřezávanou píšťalku. Po vyřezání potřebných dírek do vrbového dřeva zazpíval písničku, vyzkoušel funkčnost nástroje a předal nejmladším, kteří měli z dárku velkou radost. „Moc dlouho se tomu nevěnuji, přivedl mě k tomu taťka. Učil jsem se při různých příležitostech a není to zas tak těžké. Chce to jenom trochu cviku,“ popsal svůj um.

Klíčová slova: Velikonoce, skanzen, tradice, kroj, křesťanství, Morava, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.