24.04.2013 20:11


Skautské oddíly stále mají své příznivce

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní den skautů a skautek připadá na čtyřiadvacátého dubna, protože tento den slaví svátek jejich patron svatý Jiří. Po republice se však k této příležitosti koná minimum akcí, protože většina příznivců si plánuje oslavy až na Den dětí.

Brno – Díky více než čtyřiceti tisícům členů je skaut největší výchovnou organizí v České republice. Jenom v Brně aktivně působí přes padesát oddílů, které stále přijímají nové členy. „Zájem o skauta je poměrně velký. Meziroční nárůst máme zhruba dvacet pět procent,“ řekl vedoucí Skautského střediska Makefing Brno Vilém Řiháček. Zároveň dodal,Skautský oddíl v Židenicích má početnou členskou základnu. že zejména u mladších dětí poptávka často převyšuje možnosti střediska. 

V celé republice funguje přes dva tisíce skautských skupin. Mezinárodní den skautů a skautek, který připadá na dnešek, je příležitostí, jak si připomenout jejich činnost.

Skautské oddíly se dělí do několika kategorií podle věku členů a náročnosti aktivit. Nejmladší skupina předškoláků končí v sedmi letech. Děti od osmi do deseti let jsou vlčata a světlušky a čtrnáctým rokem se z nich stanou skauti a skautky. Jednadvacet let je strop pro oddíl roverů a rangers. Dospělým skautům se říká oldskauts. „Do skauta jsem se dostala až v jedenácti letech. Jela jsem na tábor, který skauti organizovali, a nadchlo mě to. Rodiče pak neměli jinou možnost než mě přihlásit,“ řekla jedna z aktivních skautek Lucie Bujnošková. Minimální věkovou hranicí pro přijetí do organizace je pět let, zájemci ale mohou vstoupit kdykoli. 

Skauti tráví čas většinou v přírodě, kde rozvíjí své dovednosti. Učí se odpovědnosti za sebe samotné a zároveň týmové spolupráci. Zjišťují, jak je důležité chovat se šetrně k přírodě a mohou se podílet také na ekologických aktivitách. Ve skautu se dbá i na duchovní stránku života. Vedoucí se snaží vést děti k charitativním aktivitám. Spolupracují například s Člověkem v tísni nebo každoročně dovážejí Betlémské světlo do České republiky. „I když moje děti do skauta nechodí, považuji ho za prospěšný. Troufám si ale říct, že stejné hodnoty jako skaut jim můžu dát i doma,“ myslí si mladá brněnská matka Hana Válková. Běžně se sice používá označení skaut, ale oficiální název organizace je Junák – svaz skautů a skautek České republiky. V loňském roce slavil Junák významné výročí, kdy uplynulo sto let od založení organizace profesorem Antonínem Benjaminem Svojsíkem. Od té doby zájem dětí a rodičů o skauta neupadá.

Klíčová slova: skautské oddíly, mezinárodní den skautů a skautek, Junák

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.