04.03.2017 08:21


Sklářství spojuje tradici a umění. Sošky Českého lva i letos vyrobili novoborští skláři

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vítězové Českého lva opět převezmou sošky z dílny novoborských sklářů. Ocenění uděluje Česká filmová a televizní akademie a vyhlásí je na galavečeru 4. března. U příležitosti čtyřiadvacátého ročníku Českého lva bude společnost Lasvit také dodávat skleněné trofeje pro výherce nestatutárních cen, které zahrnují kategorie jako cena filmových fanoušků nebo nejlepší filmový plakát.

sklárna Ajeto

Lindava - Skleněná soška, kterou si vítězové odnesou, vznikala pod rukama sklářů v Lindavě. Kromě skleněných kuželů s emblémem lva vytvořili skláři také trofeje pro výherce nestatutárních cen. Ve stejné dílně skláři tavili i ceny pro olympijské sportovce nebo pro vítěze cyklistického závodu Tour de France. 

Výrobu sošek dostala na starost opět společnost Lasvit, výrobce světelných instalací a uměleckých děl ze skla. „Sošky Českého lva se vyráběly ve sklárně Ajeto, kterou Lasvit spoluvlastní," uvedla mluvčí Lasvitu Hana Klímová. Skláři znovu vyráběli plastiky ve tvaru kužele, které v roce 2013 nahradily skleněného lva. „Symbolika filmu se promítá do kužele světla, který míří k zemi a osvětluje stříbrnou čočku s emblémem Českého lva,“ popsal sošku její designér Jakub Berdych. Letos již podruhé měli skláři na starost deset skleněných trofejí pro vítěze nestatutárních cen. Ty podle návrhu Berdycha svým tvarem připomínají elektronku, čímž odkazují na součástku, která je původcem vzniku televize a rádia.

Lindavské sklárny Ajeto jsou hlavním výrobcem pro společnost Lasvit. Společnost spojuje tradiční umění s moderními technologiemi a designem. Kromě filmových cen novoborští skláři vyrábí trofeje pro nejlepší české sportovce z olympijských her. Na výrobě trofejí pro české medailisty z posledních olympijských her v Riu de Janeiru se podílela biatlonistka Gabriela Koukalová. Sportovkyně navrhla design a dohlížela na výrobu přímo v lindavské sklárně.

Samotná sklárna funguje v prostorách bývalé textilky a první sklo se zde utavilo v roce 1994. Srdcem sklárny je šestipánvová pec, kde je teplota udržována směsí zemního plynu a kyslíku. V každé části pece se taví jiná barva skla. Červená barva se barví čtyřiadvaceti karátovým zlatem. Všechny barvy se dají vzájemně kombinovat a vrstvit. Důležitou součástí sklárny je také „studená“ část, tedy brusírna, a formárna, kde se vyrábí a používají nejrůznější druhy forem. Teplota ve sklárně dosahuje až 55 °C, a tak mají skláři povoleno osvěžit se při práci pivem. 

Klíčová slova: sklárna, Ajeto, Lasvit, Český lev

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.