07.10.2015 14:13


Školáci se dočkají zpestření výuky. Zástupci města otevřeli nový areál dopravní výchovy

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno má nový areál dopravní výchovy v blízkosti řeky Svratky. Využívat jej budou především děti z mateřských a základních škol, pro které jsou připraveny speciální programy. Stavbu, která stála 94 milionů, financovala z více než dvou třetin Evropská unie. Provozovatelem hřiště je Městská policie Brno. Součástí projektu byla také výstavba dráhy pro in-line bruslaře a oprava zámečku u Riviéry.

Dopravní hřiště na RiviéřeBrno – Na děti z mateřských a základních škol čeká nová pomůcka pro zpestření výuky. Blikající semafory, koleje, křižovatky, značky, cyklo, moto a autotrenažéry. To vše je k vidění v novém areálu dopravní výchovy na Riviéře blízko Pisáreckých tunelů, který zástupci města otevřeli v pátek 2. října.

„Hlavním cílem projektu je naučit děti nevystavovat se zbytečnému nebezpečí. Je nezbytné, aby znaly základní dopravní značky a předpisy a byly ohleduplné k ostatním účastníkům provozu,“ řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Přijít si procvičit dopravní pravidla nemusí jen děti, kterým bude areál sloužit zejména v dopoledních hodinách. Odpoledne si dospělí mohou vyzkoušet například simulátor nárazu nebo vystupování z převráceného auta.  

 „Jsem ráda, že takové hřiště existuje. Moje děti se aspoň naučí orientovat se na silnici. Potom bude pro ně bezpečnější se po ní pohybovat,“ uvedla matka školačky Jana Matulová.

Hřiště má jak otevřenou část, která se rozkládá na 900 metrech čtverečních, tak krytou o rozloze 2376 metrů čtverečních, která poslouží jako útočiště při špatném počasí. Celková plocha je tedy dostatečně velká, aby vyhověla potřebám všech dvou set sedmdesáti základních a mateřských škol v městě Brně a dalším desítkám z Brna-venkova. Obě části hřiště se navíc na jaře a v létě mohou propojit.

Zámeček se také dočkal

Společně se stavbou dopravního hřiště dělníci opravili i zámeček, který budou policisté využívat pro přednášky. „V budově jsou dvě učebny pro teoretickou výuku a velký přednáškový sál přibližně pro sto lidí. Tyto prostory jsou vybaveny audiovizuální technikou a interaktivními tabulemi,“ uvedl brněnský policejní mluvčí. Na své si přijdou i senioři. Od ledna příštího roku policisté plánují speciální program pro starší občany, takzvanou Senior akademii, která je založena na principu Univerzity třetího věku.

Pro veřejnost bylo hřiště zpřístupněno v sobotu 3. října na dni otevřených dveří. Návštěvníci si mohli zajezdit na kole nebo koloběžce, osvojit si základy první pomoci nebo vidět ukázku z práce záchranných složek. Hasiči například ukázali, jak uhasit hořící olej, policisté zase výcvik psů. Další atrakcí byla zkouška chůze po opilecké stezce. Díky speciálním brýlím si zájemci vyzkoušeli, jak je těžké udržet balanc pod vlivem alkoholu.

Stavba hřiště začala v srpnu 2014. Město do budoucna zvažuje i další investice v blízkosti areálu lázní Riviéra. Časem by se tak mohlo přestěhovat kluziště, které je za Lužánkami nebo zastřešit beachvolejbalové kurty. 

Zájemci si mohou vybrat z široké škály programů

Celkem šest programů čeká na děti mateřských a základních škol v areálu dopravního hřiště. Střídat se budou teoretické hodiny s praktickou částí. Pro nejmenší je připraven program s názvem Koblížek. „Učíme děti prostřednictvím známého pohádkového příběhu. S použitím originálních říkadel je seznamujeme s pravidly pohybu na silnicích. Současně se na dopravním hřišti zúčastňují řešení různých situací,“ uvedla koordinátorka projektu Andrea Půčková Fimbingerová. Nyní je do programu přihlášeno dvacet šest brněnských mateřských škol.

Starší děti se seznámí s bezpečným přecházením cest, dopravními značkami nebo zásadami jízdy na kole včetně nutnosti nošení helmy. Mohou se také otestovat při jízdách zručnosti. Žáci druhého stupně základní školy si zopakují a prohloubí základní znalosti zákonů. „Do budoucna plánujeme i programy pro dospělé,“ dodal Jakub Ghanem.

Klíčová slova: Brno, dopravní hřiště, otevření, dopravní výchova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.