02.11.2010 19:29


Skončil letní čas

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O víkendu jsme získali hodinu, o kterou jsme na jaře přišli. Na pár měsíců teď naše hodinky poběží podle normálního času.

BRNO – V neděli 31. října se ručičky hodin vrátily v celé Evropské unii o hodinu zpět. Pro spoustu lidí to znamenalo radostnou zprávu – o hodinu si přispali. Vrací se však otázka, proč vůbec s časem hýbeme.

V českých zemích se letní čas poprvé vyskytl již během první světové války, a to z důvodu úspor za večerní osvětlení. Po válce se v tichosti vytratil, aby se během druhé světové války vrátil v plné síle a zůstal několik let, konkrétně od roku 1940 do roku 1949. Poslední návrat v roce 1979 letnímu času vydržel a tak posouváme hodinky dodnes.V neděli ráno odbila druhá hodina dvakrát. | Autor: Ondřej Topinka

K původním plusům této změny, jimiž byly právě nižší náklady na osvětlení, se v průběhu let přidalo také několik mínusů. Kromě argumentace, že celá změna je proti přirodě, se prudký časový posun také negativně podepisuje na lidské psychice a zdraví.

„Myslím si, že v dnešní době je to přežitek a nesmysl. Jen to všechno komplikuje a mění lidem biorytmy, které jsou pro zdraví důležité a úspora energie je podle mého minimální,“ říká studentka gastronomie Diana Reichelt. Její názor sdílí i Hana Nigrin, matka tří dětí. „Je to zbytečné. Říká se, že nejhůř to nesou staří lidé a děti a já to můžu jen potvrdit. Můj tříletý syn chodil spát v sedm hodin večer a teď si zase musí zvykat jinak.“ Mezi největší odpůrce letního času patřil loni zesnulý Stanislav Pecka z východních Čech, který na zrušení letního času postavil i svou prezidentskou kandidaturu.

„Víceméně je mi to jedno, ale přijde mi komické, že normální čas je oproti času letnímu v takové menšině,“ dodává studentka práv Helena Brdská. Naráží na fakt, že od roku 1996 se letní čas udržuje po dobu sedmi měsíců – od konce března do konce října.

Letní čas může být přežitek, ale v dohledné době nejspíš nezmizí. Připravte se tedy, že až v březnu začnete vstávat za světla, posune vás letní čas zpět do tmy.

Klíčová slova: letní čas

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.