26.03.2015 12:10


Skutečný blackout zasáhl jen brněnské řidiče

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Blackout. Dlouhodobý totální výpadek proudu. Černo, tma. Doprava řízená policisty. Rady na čem si uvařit, kam nejezdit. I tak vypadala simulace mimořádné události, jejímž cílem bylo mimo jiné ověřit schopnosti složek integrovaného záchranného systému.  Celoplošné cvičení blackout v Jihomoravském kraji se konalo 26. března. Hejtman Michal Hašek na něj zareagoval apelem na zvýšení počtu policistů a hasičů.

Autor: Markéta Turková

Brno – Bez proudu. Čtvrtek, sedm ráno. Stav nebezpečí vyhlašuje hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Do pohotovosti jsou uvedeny všechny záchranné a bezpečnostní sbory. „Vše se děje štábně,“ informuje Hašek. Pouze na papíře se řeší přednostní zásobování bezpečnostních a záchranných sborů. Teoreticky je řízené kritické fungování dětských, sociálních a nemocničních zařízení. Dopoledne se na oko evakuuje asi sedm tisíc cestujících.  Brňanům však svítit mohou. Reálně blackout zažívají jen dvacet minut poblíž Malinovského náměstí. 

Policisté řídí dopravu na třech křižovatkách v Brně

Tři brněnské semafory nefungují. Dopravu řídí policisté. Křižovatky ulice Koliště s Cejlem, Bratislavskou a Milady Horákové kontrolují krátce po desáté dva muži a dvě ženy v uniformách. Koordinace provozu při skutečném provozu by se týkala jen klíčových křižovatek v Brně. „Policisté nebudou řídit všechny křižovatky, nejdůležitější bude dodržování bezpečnosti silničního provozu. Obyvatelé by se měli zdržovat doma,“ vyjadřuje se k možné situaci ředitel krajského ředitelství Jihomoravského kraje Leoš Tržil. K dopravním světlům vzhlíží řidiči a chodci, jakožto jediní zástupci obyvatel ve cvičení, znovu již po dvaceti minutách.

             Policistka řídí dopravu při cvičení blackout

Za dvanáct hodin cvičení, které simuluje dva dny krizové situace blackout, testují policisté přechod na náhradní zdroje energie, vytipovávají objekty pro zajištění ochrany a ověřují akceschopnost lokálních základen v obcích. Podle Tržila je již nyní jasná nutnost navýšení počtu policistů, cvičení však budou dále vyhodnocovat. Večer zaznívají i slova prezidenta policie České republiky. „Integrovaný záchranný systém je na blackout připraven za ideálních podmínek,“ sděluje prezident Tomáš Tuhý. Pokud při skutečné situaci nebudou obyvatelé spolupracovat a dojde k narušení veřejného pořádku, je možné povolat také armádu.

Při blackoutu se svítí svíčkami jen v nouzi

I jeptišky mají záložní generátor. Zjišťuje to záchranář Pavel Klim u informačního stánku na Malinovského náměstí. „Pobavili jsme se, co by se dělo, kdyby nastala tma. Byla na blackout připravená. Čekal jsem, že řekne svíčkou nebo zaříkáváním. A on to byl záložní generátor,“ usmívá se Klim. Ten spolu se strážníky a hasiči rozdává kolemjdoucím informační letáčky s návodem jak se chovat při blackoutu.

Až osm lidí z deseti o blackoutu slyšelo. „Stavila se tady studentka, která o situaci věděla dost díky pobytu v New Yorku. Setkal jsem se ale také se zkreslenými informacemi,“ uvádí brněnský strážník Pavel Šaba. Mylně si lidi například myslí, že by měli svítit svíčkami. Ty se ve skutečnosti používají jen v nouzi, píše se v letáčku. 

Brňané získali návod, jak se chovat při blackoutu.

Informační kampaň zastává v souvislosti se cvičením podstatnou roli. Na dlouhodobý výpadek nejsou připraveni všichni obyvatelé, protože s ním nepočítají. „Všechno se přepisuje na elektřinu, plynové spotřebiče z domácnosti mizí,“ popisuje některé z důvodů recepční Hana Šusterová. Podle koordinátory preventivně výchovné činnosti Pavly Pražákové jsou obyvatelé nejméně připraveni na selhání telefonů. „Dříve vydržel telefon nabití až týden, nyní sotva den,“ dodává Pražáková.

 

 

Dlouhodobý výpadek by měl zasáhnout každý kraj

První den skutečného blackoutu podle dnešní prověrky řeší hasiči okolo pěti seti událostí. Jedná se o fungování dopravy spojené například s dopravními nehodami nebo evakuací cestujících z přibližně dvaceti vlaků. V noci se počítá také se zvýšeným počtem požárů. „Svoláno je dvě stě padesát profesionálních a pět tisíc dobrovolných hasičů,“ uvádí k počtům cvičících ředitel Hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán.

Do největšího cvičení složek IZS v České republice za posledních několik let se zapojily také energetické společnosti, dopravní podniky a nemocniční zařízení. Závěry z něj budou příslušné orgány zpracovávat řadu týdnů. „Když jsme procházeli schopnost nasazení sil a prostředků bezpečnostních sborů, jednoznačně nám vychází podpora návrhu ministra vnitra, aby došlo k navýšení počtu policistů i hasičského záchranného sboru,“ dodává již nyní k předběžným zjištěním hejtman Hašek. Podle něj by měl cvičení nejrozsáhlejší krizové situace blackoutu připravit každý kraj. To v Jihomoravském kraji končí po dvanácti hodinách v sedm večer.

Klíčová slova: blackout, křižovatka, Brno, policisté, výpadek, semafor

Fotogalerie

  • doprava.mp4
    Popis: Řízení dopravy při jihomoravském cvičení blackout
    Autor: Markéta Turková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.