19.05.2015 22:43


Šlágr života

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Co posloucháš? „Všechno kromě country a dechovky,″ prohlásilo by zasvěceně mé náctileté já. Poplácalo by se po rameni a myslelo si, bůhvíjak není chytré. Od té doby jsem v hledání identity moc nepokročila. Zato už vím, že vymezovat se vůči něčemu tak úplně nefunguje. Že čas od času nezaškodí rozšířit si obzory. A zajít třeba na koncert hvězd televize Šlágr.

Stáří. Radostné očekávání další svíčky na narozeninovém dortu střídají obavy, zda další rok ještě udýchám. Možná za to může Jiří Zmožek, který nám věčně vyhrává v kuchyni. Radiový čudlík je v babiččině režii, takže nádobí umývám výhradně v rytmu písniček na přání. A Zmožkovo nananana doprovází vzkazy mnoha rozhlasových gratulantů. Že už mu dávno není dvacet let ho evidentně netrápí. Na mně se zmínky o překonání věkové hranice přesto podepsaly.

Foto: Klára GalováZatoulané mládí jsem se vydala hledat na koncert hvězd televize Šlágr. A snad se i trochu chlácholit, že si můj vlasový porost nevede zrovna nejhůře. Po těch zvěrstvech, která na něm páchá brněnská voda, by sebemenší pohlazení ega přišlo vhod. Jenže přítomní pánové nosí příležitostnou lysinu s nehranou důstojností. A mezi dámami, které to očividně umí s natáčkami, si zase jednou připadám jako zmoklá slepice.

Před lety bych nad dechovkou snobsky ohrnovala nos. Už u druhé skladby se však přistihnu, jak nevědomky podupávám pravou nohou. V hledišti plném přinejmenším šedesátníků si navíc připadám paradoxně staře. Ve stoje se tu aplauduje častěji, než by mi bylo příjemné. Dlaně mě pálí z ustavičného tleskání. Šidit a ozvat se až na každou druhou dobu nijak nepomáhá. Alespoň se mi ruce prokrví po nekonečném mávání ze strany na stranu. Mít tak to srdce hatit lidovou mexickou vlnu.

Zabrat dostává i bránice. Kytarista účinkujícího Black bandu trousí jeden hokejově laděný vtip za druhým. K dobru přidává historky lechtivějšího rázu. Jenom na jméno Chucka Norrise publikum, zdá se, nereaguje. A jako by to nebylo dostatečné emocionální vypětí, stihne si osazenstvo i poplakat. Při písni věnované všem maminkám se zvedá nejedna ruka, aby diskrétně promnula uslzené oko. Po chvíli všichni opět tleskají a radují se. Aby také ne. Stáří? Kdepak. Šlágr života.

Klíčová slova: stáří, Šlágr TV, dechová hudba, sloupek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.