06.10.2016 19:03


Slavnosti vína lákají na levandulové víno i na středověké koření

Autor: Matěj Říha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vinaři, řemeslníci a jiní trhovci opět začátkem podzimu oživují brněnské náměstí Svobody. Festival Slavnosti vína nabízí široký výběr vín z nejrůznějších moravských vinařství. Návštěvníci však mohou nyní také ochutnat netradiční varianty vín, či koření ze středověku.

Brno  Letošní ročník Slavností vína je již sedmým ročníkem. Podle Evy Skácelové, organizátorky akce, se letošní Slavnosti vína drží zajetých tradicí, a navazuje tak na úspěšné minulé roky. Na náměstí Svobody se tradičně představují moravská vinařství, o doprovodný program se starají folklorní a jazzové skupiny.

Obchodníci se snaží nalákat návštěvníky na kvalitní moravská vína. Avšak není nouze i o nevšední vzorky. Ty například nabízí společnost Levandulová.cz, která si připravila novinku v podobě levandulového vína. 

Podle Michala Nováka ze společnosti, vznikl nápad s levandulovým vínem před dvanácti roky v oblasti francouzské Provence. „V České republice, ale i ve Francii je spojení vína a levandule poměrně neobvyklé. Francouzi používají levanduli v kuchyni opravdu hodně, ale nápad propojení je z hlavy majitele společnosti,“ vysvětlil Novák a rovněž si pochvaloval, že o levandulové víno je zájem, jelikož se prodává, jak ohřáté tak i studené.

K Slavnostem vína patří i doprovodné stánky. Jedním z takových je i stánek s názvem Koření od Samuela, které v současné době nabízí přes stovku různých směsí koření. Mnohé receptury jsou přitom desítky let staré. „Vycházíme z receptur našich babiček a jejich předků, což se často odráží v názvech koření. Třeba naše koření Samuel je silně inspirováno středověkými recepturami,“ tvrdí prodavačka Eva Perná.

I přes řadu novinek si letos na akci našlo cestu méně lidí než minulý rok. Což potvrzuje i Skácelová: „Letošní ročník se potýká s menší návštěvností než předchozí rok, hlavně kvůli chladnějšímu počasí.“ Příležitost ochutnat víno mají návštěvnici do pátku, poté festival končí.

Klíčová slova: Slavnosti vína, víno, levandulové víno, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.