13.10.2015 21:40


Slovenští studenti pomáhají české ekonomice

Autor: Tereza Hrabinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Tým studentů ekonomicko-správní fakulty pod vedením Daniela Němce zpracoval výzkum o tom, jaké jsou ekonomické výnosy a náklady spojené se studiem slovenských studentů na českých vysokých školách, zejména na Masarykově univerzitě. Právě Slováci totiž tvoří nejpočetnější skupinu cizinců studujících v Česku. Jeden student této národnosti v Česku znamená výnos sto osmdesát korun za rok.

Brno – Studenti byli dotázaní, jestli jim vadí jejich slovenští kolegové. Dvacet procent odpovědělo ano, osmdesát procent nie. V Brně docela známý vtip. Narážky na početné zastoupení Slováků jsou běžné. Zájem o studium v České republice je velký. Jako důvod studenti udávají nejčastěji vyšší kvalitu školy.

Barbara Zmušková na Masarykově univerzitě, foto: Veronika Šulková

 "Studoval jsem bakaláře v Bratislavě, chtěl jsem změnit prostředí a přitom neodejít daleko do ciziny. Brno mi připadalo jako ideální kombinace dostupnosti, kvality a příjemného prostředí,“ řekl student filozofické fakulty Matúš Kešiar. 

 České narážky na slovenské studenty, foto: Tereza HrabinováAnonymní uživatelka si na internetové diskuzi s názvem Proč obyvatelům ČR vadí Slováci stěžuje: "V Brně je Slováků víc, než je zdrávo. Mám pocit, že opravdu zabírají místa českým studentům, potažmo pracovní místa, jen málokdo z nich se potom vrátí na východ, odkud přišli.”

Pro českou ekonomiku je dobré, pokud se slovenský absolvent rozhodne zůstat

Právě tyto náhledy nabouraly svým výzkumem studenti z ekonomicko-správní fakulty pod vedením Daniela Němce.  Ve své studii totiž zjistili, že pro Brno a Jižní Moravu znamenají Slováci, kteří vystudovali Masarykovu univerzitu, ekonomický přínos průměrně sto osmnáct milionů ročně. Roční náklady totiž na jednoho studenta stát vyjdou maximálně na 79 tisíc korun, zatímco každý student na oplátku vynese ročně minimálně 81 tisíc, v některých případech až 220 tisíc korun.

Matúš Kešiar na Masarykově univerzitě, foto: Martin Novotný

Podle statistiky z roku 2014 je podíl slovenských studentů na českých školách 6,5 procenta a tvoří tak nejpočetnější skupinu studujících cizinců. Na Masarykově univerzitě je číslo ještě vyšší. Skoro 16 procent studentů zde tvoří Slováci a přitom jsou zastoupeni 81,7 procenty ze všech zahraničních studentů.  „Chtěla jsem odejít, mít víc svobody a studium v Česku byl pro mě kompromis mezi zahraničím a domovem,“ popisovala studentka sociální fakulty Masarykovy university Zuzana Dzurdzíková.

„Nejvíce si na internetu na to, že v Česku zabíráme místo, stěžují ti, kteří se na vysněnou univerzitu nedostali,“ vyjádřila se slovenská studentka Barbara Zmušková. Přitom se u přijímacích zkoušek lze bavit spíše o znevýhodnění Slováků, když musí zvládnout například testovou část českého jazyka, se kterou má často problém i rodilý mluvčí.

Podle průzkumu se asi polovina slovenských studentů rozhodne v České republice zůstat. A právě tato skupina absolventů, která si v tuzemsku najde po ukončení studií práci, znamená pro stát ještě větší výnos než studující slovenští studenti. Za rok 2014 přinesli absolventi českému státu přes 500 milionů korun. „Na Slovensko se vrátit nechci. Do Brna jsem se zamilovala. Nejsem ještě úplně rozhodnutá, ale představa, že bych zůstala v Brně se mi nepříčí,“ uzavřela Dzurdzíková.

Klíčová slova: Slováci, Masarykova, univerzita, výzkum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.