13.03.2012 16:42


SMS jízdenky v Brně se stanou realitou

Autor: Jakub Fajnor | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jezdit městskou hromadnou dopravou v Brně budou moci lidé od léta 2012 i bez klasických jízdenek. Umožní to systém SMS jízdenek, na který včera vypsal výběrové řízení Dopravní podnik města Brna.

Brno Alternativu klasickým papírovým jízdenkám chystá brněnský dopravní podnik. Už v letošním létě by měl zajistit službu jízdného prostřednictvím mobilních telefonů. „Předpokládáme, že SMS jízdenky budou využívat hlavně ti, kteří nepoužívají hromadnou dopravu pravidelně," řekla mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová. Je tedy určeno pro lidi, kteří používají automaty na jízdenky, nebo si je kupují v trafikách či u řidiče.SMS jízdenky budou i v Brně. Autor: Jakub Fajnor

Dopravní podnik si také od zavedení SMS jízdenek slibuje snížení počtu černých pasažérů. „Chceme, aby v létě systém začal fungovat. Po zkušebním provozu pak lidé budou moci plnohodnotně službu využívat od roku 2013," doplňuje Škrancová.

Výběrové řízení na provozovatele bylo zahájeno včera. Částka, za kterou by vítěz řízení měl po čtyři roky provozovat systém jízdenek, by se měla pohybovat kolem pětadvaceti milionů korun. Hlavními kritérii výběru jsou výše odměny za jednu prodanou SMS a komplexnost poskytovaných služeb. Výše odměny je důležitá i proto, že dopravní podnik očekává měsíčně kolem osmi tisíc využití SMS jízdenek.

Brňané zatím o systému příliš neví. Někteří si ale myslí, že by si daná služba stoupence našla. „V případě, že bych nestíhala nebo by nebylo kde obyčejnou jízdenku koupit, určitě bych SMS jízdenku využila," uvedla studentka Michaela Štěpánková. Odradit by ale cestující mohla trochu vyšší cena než je u klasických jízdenek. V Brně chtějí dvě varianty, jízdenku na 75 minut za 29 Kč a jízdenku na 24 hodin za 99 Kč.

Magistrát města Brna, jakožto hlavní akcionář brněnského dopravního podniku, má důležité slovo při zřizování služby jízdenek přes SMS. Nejedná se ale o projekt protežovaný výhradně vládnoucí koalicí. „V otázce SMS jízdného panuje mezi koalicí i opozicí shoda. Projekt zdržoval hlavně minulý šéf dopravního podniku," vysvětlil opoziční zastupitel a člen dopravní komise Martin Ander ze Strany zelených.

Klíčová slova: mhd, Brno, SMS jízdenky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.