30.04.2017 22:08


Snažit se omezit manželovo kouření nemá cenu, říká matka dvou dcer

Autor: Lenka Adámková | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Partneři Hanka a Ami spolu žijí dvanáct let. Mají dvě holčičky Sáru a Moniku, kterým je pět a jedenáct let. Ami je silný kuřák, jeho manželka nekuřačka. Kouření patří mezi témata, která jsou v rodině diskutována a to nejen kvůli dětem, ale také ze zdravotního hlediska. Oba mají své vlastní stanovisko a mohou pouze hledat kompromisy. 

Audio

    Audio - Ami a Hanka odpovídají na otázky týkající se pasivního kouření i rodinného rozpočtu
         
    Autor:

Manželka a matka nekuřačka

Zkoušela jste někdy kouřit?

Samozřejmě že zkoušela, když mi bylo osmnáct let. Vůbec mi to nechutnalo, takže to bylo poprvé a naposledy.

Jaký je váš vztah ke kuřákům?

Každý si může sám rozhodnout, zda bude kouřit nebo ne. Partnerův zlozvyk mi vadí, ale vím, že s tím bohužel nic neudělám.

Snažila jste se v minulosti omezit partnerovo kouření?

Myslím, že tato snaha nemá cenu. Domlouvala jsem mu, ale bez výsledku. Nedávno jeden známý přestal kouřit kvůli nemoci, ale Ami i tak odmítá přestat. Dostal elektronickou cigaretu, vůbec ji nepoužívá.

Jaká máte doma pravidla týkající se kouření?

Partner může kouřit jenom venku. A když kouří, děti nestojí hned vedle něj, ale řekne jim, aby se postavily dál.  Myslím si, že kouření kvůli nim nebo před nimi neomezuje.

Kolik cigaret denně váš partner vykouří?

V práci kouří pravděpodobně víc než doma, protože je tam ve větším stresu. Kolik cigaret denně si zapálí, to nevím.

Ptaly se někdy děti, proč tatínek kouří?

Starší dcera se ptala, když jí bylo šest nebo sedm let. Odpověď jsem nechala na partnerovi. Dnes už se neptá. To, že tatínek kouří, berou jako běžnou věc.

Vysvětlovali jste dětem, že kouření je škodlivé?

Nikdy jsem jim škodlivost kouření nevysvětlovala. Partnera se Sára i Monika ptaly, odpověď jsem nechala na něm.

 

Manžel a otec kuřák

Jak dlouhou dobu kouříte?

Kouřím dvacet sedm let skoro krabičku denně. Začal jsem, když mi bylo dvacet dva, takže celkem pozdě. Pochytil jsem to od známých a kamarádů, chtěl jsem také zkusit, co jim na tom chutná.

Snažil jste se již někdy přestat?

Nikdy jsem se o to nepokoušel. Jednou jsem měl elektronickou cigaretu, ale nechutnala mi a navíc z ní kašlu. Mám i svoji oblíbenou značku, kterou nemůžu vyměnit.

Vadí partnerce vaše kouření?

Určitě ji to vadí. Občas je na mě naštvaná, ale já jsem takový a nemůžu přestat. Partnerka je moc hodná. Má o mě strach. Ví, jaké nemoci vznikají z kouření a bojí se, že onemocním.

Jaká máte doma pravidla týkající se kouření?

V práci kouřím více než doma, kde se to snažím omezovat. Nekouřím uvnitř v domě, vždy jdu ven na zahradu. Nezapálil bych si například v autě, kde jsou děti. Celkově se před nimi snažím cigarety omezovat. Když jsem s dětmi venku, posílám je dál, ať nedýchají kouř.

Ptaly se někdy děti, proč tatínek kouří?

Neptaly se mě. A jsem rád, protože nevím, jak bych jim to vysvětlil. Starší dcera je rozumná, ale ta mladší se nachází ve věku otázek. Možná mě to tedy ještě čeká.

Vysvětlovali jste dětem škodlivost kouření?

Vysvětloval jsem to starší dceři, už před pár lety. A určitě jí to ještě několikrát zopakuji. Vím, že je to špatný zvyk a nechci, aby moje děti někdy kouřily.

Klíčová slova: kouření, děti, pravidla

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.